Języki świata

Języki – ile ich właściwie jest?

Magdalena Blińska
lis 24 2017

Ilość języków obcych

Wszyscy w Polsce posługujemy się językiem polskim. Uczymy się również języków obcych, ażeby bez trudu porozumieć się poza granicami naszego kraju. Najpopularniejszym językiem międzynarodowym jest obecnie język angielski – uznawany wszędzie za uniwersalny.

Nie oznacza to jednak, że nie warto znać francuskiego czy niemieckiego, albo hiszpańskiego, ponieważ ich znajomość procentuje także jeśli chodzi o poszukiwanie dobrej pracy – podobnie zresztą jak to ma miejsce w przypadku języków orientalnych, jak arabski, czy też chiński. Ile jednak właściwie jest na świecie języków? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Jeśli ciekawi Was przynajmniej orientacyjna ich liczba, albo też chcecie dowiedzieć się jak dokładnie rozróżnia się dialekt od języka, dobrze trafiliście! Artykuł z pewnością wyjaśni najważniejsze zagadnienia z tej kwestii!

Język – wyjaśnienie terminu

Trudności w klasyfikacji języków są związane z tym, iż często granica pomiędzy danymi językami, a dialektem jakiegoś języka jest poważnie zatarta. Tak naprawdę nie ma żadnych dokładnych i uznawanych wszędzie za poprawne kryteriów lingwistycznych, które jednoznacznie mogłyby określić, które etnodialekty to tak naprawdę oddzielne języki, a które nie. Właśnie dlatego wszystko to jest tak bardzo fascynujące. Nie da się ukryć, że przecież języki mieszały się ze sobą, zmieniały, oddzielały od siebie, a osoby w nich mówiące wędrowały po świecie i zmieniały miejsce zamieszkania. W związku z tym mamy obecnie mnóstwo pomieszanych języków, należących do różnych grup, ale często ze sobą powiązanych.

Ile jest języków na świecie?

Encyklopedia Britannica jeszcze w 1911 roku podawała, że na świecie istnieje około 1000 języków. Bardzo dużo, prawda? Ale już publikacja Ethnologue wymienia ich aż 6909. Jest to publikacja najbardziej wiarygodna, ale i ona być może nie odkryła jeszcze wszystkich języków świata. Niestety, części pewnie odkryć nie zdoła, jako że języki zanikają – czasem na skutek choćby i tego, że wymierają ludzie z małych społeczności, które się danym językiem posługują. Jeśli chodzi o nieco dokładniejsze informacje z różnych obszarów, to szacuje się, że ogółem istnieje 250 rodzin (grup) języków, z czego w Europie używa się 230, w Azji 2197, w Ameryce Północnej 165, choć kiedyś było ich dużo więcej.

Języki świata

Języki a dialekty – wyjaśnienie

Oprócz rodzin językowych, które dzielą się na poszczególne języki, istnieje jeszcze wiele podgrup, nazywanych dialektami. Przy tym warto wiedzieć, że niektóre dialekty tak bardzo się od siebie różnią, że mimo wspólnego pochodzenia osoby posługujące się nimi nie są się w stanie porozumieć. Na przykład chińskie dialekty kantoński, hakka czy szanghajski są tak odmienne, jak romańskie języki francuski, hiszpański i portugalski. Są i takie przypadki, że przedstawiciele różnych krajów i różnych języków mogą czasem posługiwać się tymi samymi słowami – tak jest na przykład w językach litewskim i polskim.

Smutna przyszłość języków

Niestety, ogrom języków, jaki obecnie istnieje na świecie, z czasem będzie maleć – dzieje się to zresztą stopniowo cały czas. Szacuje się, że co 2 tygodnie umiera 1 język. Z tego względu lingwiście zakładają pesymistyczną przyszłość – za około 100 lat liczba języków zmaleje o przynajmniej 3000. Dla nas wszystkich jest to sygnał, aby z większym szacunkiem traktować te, które przetrwają i korzystać z możliwości uczenia się ich. Jeśli zaś chcemy to zrobić dobrze, warto zapisać się do specjalisty, który pomoże przezwyciężyć wszystkie lingwistyczne kłopoty i osiągnąć sukces!

Udostępnij