Języki świata

5 aplikacji do nauki języków, których potrzebuje każdy uczący się

Piotr Dąbkiewicz
lip 8 2021

Aplikacje do nauki języków obcych są najprostszym i najszybszym sposobem, aby wprowadzić więcej nauki do swojego życia.

Są tanie (lub darmowe), nie zajmują dodatkowego miejsca w Twojej torbie lub portfelu i są wypełnione mnóstwem przydatnych funkcji, które pomagają Ci w nauce.

Problem polega jednak na tym, że jest tak wiele aplikacji do nauki języków obcych do wyboru, a kolejne stają się dostępne do pobrania każdego dnia.

"Które aplikacje powinienem wybrać?" "Jak mogę stwierdzić, które aplikacje są lepsze od innych?"

To są częste pytania, które zobaczysz na każdym forum nauki języków obcych. Heck, może nawet sam je zadałeś .

Odpowiedzi na te pytania nie zawsze są łatwe do znalezienia, ponieważ "odpowiednia aplikacja" dla Ciebie będzie się różnić w zależności od tego, jakiego języka się uczysz i jak dobrze nim mówisz.

Mimo to, jestem tu dzisiaj, aby uczynić Twoje życie nieco łatwiejszym. Stworzyłam listę pięciu rodzajów aplikacji do nauki języków obcych, które są potrzebne każdemu uczącemu się języka, niezależnie od języka docelowego i poziomu umiejętności.

Oznacza to, że tak długo, jak uczysz się żywego języka, którego native speakerzy są powszechnie dostępni online, będziesz w stanie znaleźć te aplikacje. Co więcej, są to aplikacje "evergreen", które będą przydatne od etapu początkującego aż do zaawansowanego.

Przejdźmy więc do nich, dobrze?

1. Słownik App

Wysokiej jakości aplikacja słownikowa jest prawdopodobnie najbardziej wartościową aplikacją w skrzynce z narzędziami każdego uczącego się języka (lub w smartfonie!) Posiadanie jednej z nich pobranej i gotowej oznacza, że już nigdy więcej nie będziesz musiał zmagać się z nieporęcznym słownikiem fizycznym.

Po prostu wpisz słowo, którego szukasz i BAM! Przydatne tłumaczenie lub definicja na wyciągnięcie ręki.

I właśnie dlatego aplikacje słownikowe są tak przydatne w porównaniu z tłumaczami maszynowymi (do których przejdziemy później). Podają one nie tylko tłumaczenie tego, co oznacza słowo w języku docelowym, ale także szczegółową definicję tego słowa, często z przykładowymi zwrotami i zdaniami.

Podobnie jak zwykłe słowniki, słowniki cyfrowe mogą występować w wielu formach. Zalecam, abyś wybrał aplikację ze słownikiem dwujęzycznym, który definiuje słowa z języka docelowego w Twoim języku ojczystym i odwrotnie. Gwarantuje to, że zawsze będziesz w stanie znaleźć słowo, którego potrzebujesz.

Innym przydatnym rodzajem słownika cyfrowego, którego powinieneś poszukać, jest słownik jednojęzyczny. Jak sama nazwa wskazuje, są to słowniki, które używają tylko jednego języka; definiują one słowa w języku docelowym w kategoriach języka docelowego. Takie słowniki są najbardziej przydatne na etapie średnio zaawansowanym i zaawansowanym, kiedy chcesz pogłębić rozumienie słów i pojęć, które już znasz.

Jeśli masz szczęście, Twoja aplikacja ze słownikami będzie miała wbudowane zarówno słowniki dwujęzyczne, jak i jednojęzyczne; jeśli nie, ściągnij na początek słownik dwujęzyczny, a gdy poczujesz się pewniej, zawsze możesz przejść na aplikację jednojęzyczną.

Polecamy:

  • WordReference (języki europejskie, niektóre języki azjatyckie)
  • Dict.cc (niemiecki)

słownik aplikacja

2. Aplikacja do tłumaczenia

Kolejnym typem aplikacji, którą każdy uczący się języka powinien mieć pod ręką, jest dobra aplikacja do tłumaczenia maszynowego.

Tłumacz maszynowy to program, który pobiera tekst z jednego języka i używa algorytmów komputerowych do przetłumaczenia go na inny język. Jeśli używałeś Google Translate lub BabelFish , to z pewnością korzystałeś już z jednego z nich.

Aplikacje te są przydatne, ponieważ pozwalają na wprowadzenie całej frazy lub zdania, a otrzymasz wykonalne tłumaczenie z powrotem w ciągu kilku sekund.

Teraz, że jestem w tym aplikacji tłumaczeniowych na liście, możesz się zastanawiać, dlaczego powiedziałem, aby zawracać sobie głowę z aplikacji słownika w ostatniej sekcji.

Powodem tego jest proste-translatoraplikacje nie są znane z dokładności. Jeśli chcesz wiedzieć, co słowo oznacza, wpisując go do tłumacza da Ci aplikacji najlepsze przypuszczenie, w oparciu o kontekst. Jeśli wpiszesz słowo o wielu znaczeniach (jak "gwóźdź", "basen" lub "gra" w języku angielskim), nie możesz być do końca pewien, że trafisz na właściwe tłumaczenie.

Słowniki, z drugiej strony, podadzą Ci tyle wariantów znaczeń, ile jest dostępnych, zazwyczaj wraz z pisemnymi wyjaśnieniami, które pomogą Ci wybrać między jednym a drugim znaczeniem.

Aplikacje do tłumaczenia maszynowego będą najbardziej przydatne, gdy potrzebujesz szybko przetłumaczyć całe zdanie lub frazę, a nie masz czasu na przepuszczanie zdania przez aplikację słownikową słowo po słowie. Większość aplikacji tłumaczących dostępnych obecnie posiada również funkcję text-to-speech, co oznacza, że możesz również usłyszeć, jak Twoje zdanie (sztucznie) brzmi, oprócz tego, że widzisz, jak jest napisane.

Osobiście uważam, że tłumacze maszynowi są również pomocni podczas rozmów tekstowych, kiedy zmagam się z takimi rzeczami jak struktura zdania lub szyk wyrazów. Kiedy chcę przekazać złożone zdanie, najpierw próbuję je samemu, a następnie sprawdzam, jak tłumacz sformułowałby ten sam pomysł. Często okazuje się, że "poprawne" tłumaczenie jest gdzieś pomiędzy tym, co ja napisałem, a tym, co napisał tłumacz, i używam tego w rozmowie.

Zalecenia:

  • Google Translate
  • iTranslate

3. Language Exchange App

Trzecim rodzajem aplikacji, którą każdy uczący się języka powinien mieć przy sobie w podróży jest wymiana językowa komunikatory internetowe.

Te aplikacje są przydatne, ponieważ są najłatwiejszym sposobem na poznanie nowych ludzi, którzy mówią w języku, którego się uczysz. Aplikacje te są dosłownie przeznaczone do łączenia osób uczących się języków obcych na całym świecie, więc wszystko, co musisz zrobić, to zarejestrować się, stworzyć profil, wyszukać kogoś, kto mówi w Twoim języku docelowym i wysłać wiadomość.

Prawdopodobnie najlepszą częścią aplikacji do wymiany językowej jest to, że robią wszystko, co możliwe, aby konwersacja była szybka i łatwa zarówno dla Ciebie, jak i Twojego partnera. W najlepszych i najbardziej popularnych aplikacjach wymiany dostępnych obecnie, funkcje takie jak cyfrowe słowniki, tłumaczenie maszynowe, wiadomości głosowe, połączenia głosowe i przesyłanie obrazów są wbudowane bezpośrednio w okno czatu, co oznacza, że będziesz w stanie znaleźć sposób na komunikację, niezależnie od poziomu umiejętności lub stylu uczenia się.

Kolejną zaletą nowoczesnych aplikacji do wymiany językowej jest to, że często są one wyposażone w usługi lokalizacyjne. Z włączonymi funkcjami lokalizacji, możesz być w stanie znaleźć native speakerów Twojego języka docelowego, którzy mieszkają blisko Ciebie lub podróżują w pobliżu. Jest to szczególnie przydatne, gdy podróżujesz do dużego miasta, w którym mówi się w Twoim języku docelowym, ponieważ prawdopodobnie nie zabraknie tam osób, z którymi mógłbyś się spotkać na krótką pogawędkę lub kawę.

Rekomendacje:

  • HelloTalk
  • Tandem

4. Mobilna aplikacja do wysyłania wiadomości (często używana przez tubylców)

Czwartym rodzajem aplikacji, którą każdy uczący się języka powinien mieć na swoim smartfonie, jest komunikator internetowy ogólnego przeznaczenia.

"Czekaj, czy nie mówiliśmy właśnie o rodzaju aplikacji do obsługi komunikatorów?"

Jeśli ta myśl przeszła Ci przez głowę, cóż, masz rację! Ale wysłuchaj mnie:

Jedną ze smutniejszych rzeczywistości w nauce języków jest to, że ludzie często nie trzymają się jej. Oznacza to, że ludzie, z którymi się spotykasz w danym dniu na aplikacji do wymiany językowej, niekoniecznie będą aktywni na tej aplikacji za miesiąc lub nawet za tydzień. Na przykład, kiedy używałem HelloTalk, regularnie musiałem "oczyszczać" moją listę kontaktów z użytkowników, którzy już dawno zrezygnowali z używania tej aplikacji.

Bezpiecznie i rozważnie jest założyć, że każdy, z kim rozmawiasz za pomocą wymiana językowa niekoniecznie będzie z niej korzystać przez dłuższy czas. To jest w porządku, jeśli wszystko, na czym ci zależy, to ćwiczenie języka (zawsze znajdą się ludzie, z którymi można porozmawiać, nawet jeśli są dla ciebie nowi), ale jeśli chcesz nawiązać głębokie kontakty, będziesz musiał stopniowo przechodzić od aplikacji czatowych przeznaczonych dla uczących się języka do aplikacji czatowych przeznaczonych dla zwykłych, codziennych użytkowników twojego języka docelowego.

Posiadanie tego typu aplikacji w swoim arsenale chroni Cię przed utratą znajomości, które nawiązałeś w ostatnim kroku poprzez aplikacje do nauki języków obcych. Jak tylko poczujesz, że naprawdę "trafiłeś" z native speakerem, grzecznie zapytaj go, czy nie miałby nic przeciwko przeniesieniu rozmowy na wybraną aplikację do komunikacji w jego kraju. Jeśli mądrze wybrałeś aplikację, prawdopodobnie twój rozmówca już ją ma i regularnie z niej korzysta.

Jednym z problemów z tymi aplikacjami, przynajmniej dla Ciebie i dla mnie, jest to, że każdy kraj lub grupa ludzi może mieć inną aplikację, którą preferuje. Na przykład większość Amerykanów używa iMessage i Facebook Messenger, ale Europejczycy przysięgają na WhatsApp. W Azji, jednak, to jest zupełnie inny, z WeChat ( Chiny), KakaoTalk ( Korea) i Linia ( Japonia) wszystkie są ogromnie popularne.

5. Aplikacja do zapamiętywania słownictwa

Ostatnim rodzajem aplikacji, którą każdy uczący się języka powinien mieć na swoim smartfonie, jest aplikacja do zapamiętywania słówek. Typ aplikacji, której używasz do tego celu, może przybierać różne formy, począwszy od prostej notatki tekstowej, pliku Evernote lub Google Doc, aż po bardziej zaawansowane aplikacje Spaced Repetition System (SRS), takie jak Memrise lub Anki.

Mówiąc najogólniej, aplikacje te mają być miejscem, gdzie możesz zapisywać i przechowywać wszystkie słowa, których się uczysz. Ponieważ najprawdopodobniej zabierasz swój telefon ze sobą, gdziekolwiek jesteś, możesz sięgnąć po aplikację do nauki słówek za każdym razem, gdy nauczysz się nowego słowa lub zwrotu, który chcesz utrwalić w pamięci.

Idealnie byłoby, gdybyś po zapisaniu słownictwa w wybranej przez siebie aplikacji, musiał regularnie przeglądać nauczone słowa. Dlatego nawet jeśli możesz przechowywać szczegółowe listy słów w prostym dokumencie tekstowym, możesz chcieć wypróbować aplikację, która również pomoże Ci zapamiętać te słowa, jak również.

Wejdź do aplikacji Spaced Repetition System (SRS) !

Aplikacje SRS są aplikacjami flashcard, które używają algorytmów komputerowych, aby określić dokładnie, kiedy powinieneś powtórzyć słowa, których się ostatnio nauczyłeś. Algorytmy te wykorzystują efekt odstępu ludzkiej psychologii, która powoduje, że lepiej zapamiętujesz informacje, które są powtarzane w określonych, rozłożonych w czasie odstępach, a nie wszystkie naraz. Z aplikacją do powtarzania w odstępach czasu na Twoim smartfonie, będziesz automatycznie monitowany o powtórzenie nowego słownictwa w idealnym momencie, zanim je zapomnisz.

To nie wszystko, nowoczesne aplikacje SRS posiadają również funkcje, które pozwalają na dodanie dźwięku, zdjęć, transkrypcji fonetycznej i innych elementów do każdej flashcard.

Polecamy:

  • Memrise
  • Anki

Które aplikacje do nauki języków będziesz nosić przy sobie?

Dotarłeś do końca tego artykułu. Teraz masz zadanie do wykonania.

Chociaż podałem kilka konkretnych rekomendacji, to tak naprawdę podzieliłem się z Tobą pięcioma kategoriami aplikacji na smartfony, które będą przydatne podczas Twojej podróży do nauki języka.

W każdej z tych kategorii mogą być dziesiątki, a nawet setki aplikacji do wyboru.

Twoim zadaniem dzisiaj jest wybrać kategorię i znaleźć aplikację w tej kategorii, którą możesz zacząć używać od razu.

I nie, nie martw się - nie musisz wypełnić swój telefon z aplikacji słownika i rozpocząć testowanie każdego, jeden po drugim.

Zamiast tego, zrób wyszukiwanie w Google lub dwa dla "najlepszy słownik app (twój język docelowy)" lub "najbardziej popularnych aplikacji messaging (twój kraj docelowy język)". Stamtąd, powinieneś mieć kilka miejsc do rozpoczęcia, a aplikacja lub dwa do sprawdzenia.

Jeśli czujesz się bardziej odważny, zadaj pytanie na forum społeczności internetowej, takiej jak Reddit, Quora lub italki. Osoby uczące się języka lub native speakerzy z reguły szybko polecą Ci aplikację, z której będziesz mógł zacząć korzystać od razu.

Kiedy już znajdziesz zestaw aplikacji, nie zapomnij ich pobrać i umieścić w widocznym miejscu na ekranie głównym swojego telefonu, tak aby kiedy będziesz ich potrzebował, były zawsze dostępne na wyciągnięcie ręki!

Udostępnij