Języki świata

Najtrudniejsze języki świata

Mariusz Gajewski
sty 2 2018

Język japoński

Ranking FSI to lista najtrudniejszych do nauczenia się języków. Wbrew przekonaniu wielu osób, nie znalazł się na niej język polski, jednak nie należy się zniechęcać, bo podobne listy są bardzo subiektywne, a poziom trudności zależy od pamięci uczącego się, poświecenia i motywacji.

1. Język japoński

Rodzimi użytkownicy języka: 122 miliony
Najwięcej użytkowników: Japonia

Język japoński to tysiące znaków i trzy rożne style pisania (kanji, hiragana i katakana) oraz system numeryczny o dwóch różnych wymowach. Niegdyś uznawano, że jest izolowanym językiem (bez pokrewieństwa z żadnym innym istniejącym językiem), ale obecnie klasyfikuje się go do grupy japonic, w której jest wraz z językami riukiuańskimi (używane na wyspach Riukiu).

Kolejna trudność polega na tym, że japoński jest językiem kontekstowym, czyli inaczej rozmawia się z różnymi osobami w zależności od rodzaju relacji, a także inaczej mówi się w zależności od płci mówiącego czy wieku. Złe użycie może doprowadzić do uznania za zbyt dziecinnego czy niestosownie kobiecą lub męską.

Fakt: Najwięcej użytkowników japońskiego poza Japonią mieszka w Brazylii. (Źródło: Japao100, na podstawie „Resistance & Integration: 100 Years of Japanese Immigration in Brazil)

2. Język chiński (mandaryński i kantoński)

Rodzimi użytkownicy języka: 1,2 miliarda

Najwięcej użytkowników: Chiny

Chiński także wymaga zapoznania się z tysiącami znaków. Do przeczytania gazety wystarczy ich 3000, dobrze wykształcony człowiek zna ich 8000, a w samym języku jest ponad 50 000. Język chiński jest językiem tonalnym - znaczenie słowa zależy od intonacji. Nie jest również intuicyjny, co prowadzi do problemów z zapamiętaniem zapisu znaków.

Fakt: Jedna piąta ludności całego świata posługuje się chińskim. (Źródło: BBC)

Język koreański

3. Język koreański

Rodzimi użytkownicy języka: 66,3 miliona

Najwięcej użytkowników: Korea Południowa

Ma dwa różne systemy liczbowe, a do tego jest językiem izolowanym i kontekstowym. Jedno zdanie w języku koreańskim można wypowiedzieć na trzy różne sposoby, które zależą od relacji między rozmówcami. Do tego czasowniki można odmieniać na setki sposobów (zależy od czasu, nastroju, wieku, starszeństwa). Przymiotniki natomiast mogą mieć setki różnych końcówek.

Fakt: Maekgaibeo kal to koreańska nazwa szwajcarskiego noża wojskowego. Kal to koreańskie słowo, a pierwszy człon najpewniej pochodzi z serialu "MacGyver", który używał takiego noża. Nie wiadomo jednak czy to prawda.(Źródło: charles-wetzel.com)

4. Język arabski

Rodzimi użytkownicy języka: 221 milionów

Najwięcej użytkowników: Egipt

Alfabet arabski jest mniej skomplikowany niż chiński czy japoński, ale i tak robi wrażenie. Składa się z 28 liter i trzech samogłosek, jednak litery przybierają cztery różne formy, które zależą od ich położenia w wyrazie (na początku, w środku, na końcu lub gdy występują osobno). Arabska wymowa nie jest łatwa do opanowania. Dodatkowo czasownik w czasie teraźniejszym ma 13 form, które zależą od osoby (pierwsza, druga, trzecia), liczy (pojedyncza, mnoga, podwójna) i rodzaju (męski, żeński).

Fakt: Najwcześniejsza literatura arabska była poezją. (Źródło: Pimsleur)

5. Język estoński

Rodzimi użytkownicy języka:1,2 miliona

Najwięcej użytkowników: Estonia

Znalazł się na liście z powodu 14 przypadków rzeczownika. Do tego spółgłoski i samogłoski w języku estońskim mają trzy długości: krótkie, długie i bardzo długie, co zmienia znaczenie słowa. Do tego estoński ma 25 dyftongów (pojedyncze samogłoski o zmiennym przebiegu artykulacji, co sprawia, że słyszy się dwa dźwięki) i wiele wyjątków od gramatycznych reguł.

Fakt: Estonia to drugi kraj na świecie pod względem liczy osób potrafiących czytać i pisać. (Źródło: CIA World Factbook)

Język fiński

6. Język fiński

Rodzimi użytkownicy języka: 5 milionów

Najwięcej użytkowników: Finlandia

Należy do rodziny języków ugrofińskich, jednak mimo europejskich korzeni nie ma żadnych wpływów germańskich czy łacińskich, dlatego opanowanie go jest trudne dla Europejczyków. Fiński ma 15 przypadków w liczbie pojedynczej i 16 w liczbie mnogiej.

Fakt: Najdłuższe fińskie słowo składa się z 61 liter. Lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas co oznacza inżyniera stażystę specjalizującego się w silnikach odrzutowych samolotów. (Źródło: This is Finland)

7. Język węgierski

Rodzimi użytkownicy języka: 13 milionów

Najwięcej użytkowników: Węgry

W węgierskim 18 sufiksów wskazuje na posiadanie, czas czy liczbę, a nie kolejność słów. Zdanie może mieć wiele znaczeń, o ile nieznacznie zienia się sufiksy. Do tego węgierski ma charakterystyczne dla siebie samogłoski (á, é, ó, ö, ő, ú, ü, ű, í) i pary spółgłosek (ty, gy, ny, sz, zs, dzs, dz, ly, cs), co utrudnia obcokrajowcom wymowę i czytanie.

Fakt: Niektórzy twierdzą, że jeden z pierwszych tekstów węgierskich znaleziono wyryty na kamieniu runicznym w Nowej Szkocji, co oznaczałoby, że Europejczycy trafili do Ameryki przed Kolumbem. Nigdy tego jednak nie potwierdzono. (Źródło: Yarmouth Country Museum)

8. Język mongolski

Rodzimi użytkownicy języka: 5,7 miliona

Najwięcej użytkowników: Mongolia

Aktualnie ma dwie postacie: tradycyjny alfabet mongolski (czytany pionowo, używany w Mongolii Wewnętrznej) i cyrylicę (czytana poziomo, stosowana w codziennym życiu i Internecie). Trudność sprawia osiem przypadków rozróżnianych po sufiksach. Zmiana w nich zmienia cały sens zdania.

Fakt: "Stela Esunge" to najstarszy znany tekst mongolski. Opisuje wyczyny sportowe Esunge, bratanka Czyngis-chana. (Źródło: Mongolia by Guek-Cheng Pang)

Język wietnamski

9.Język wietnamski

Rodzimi użytkownicy języka: 68,6 miliona

Najwięcej użytkowników: Wietnam

Język tonalny z sześcioma tonami oznaczanymi różnymi symbolami (np. kropka, tylda czy haczek umieszczane pod słowem). każde słowo może mieć kilka inkarnacji, a każde oznacza coś innego.

Fakt: Wietnamski to oficjalny język mniejszości w Republice Czeskiej. (Źródło: Government of the Czech Republic)

10. Język tajski

Rodzimi użytkownicy języka: 20,4 miliona

Najwięcej użytkowników:  Tajlandia

Język tonalny z pięcioma różnymi tonami. Ogromne znaczenie ma też wymowa: znaki ก, ข, ฃ, ค, ฅ, ฆ odpowiadają literze k, ale z różnicami w wymowie.

Fakt: Tajskie słowa mają jedną sylabę. Wielosylabowe pochodzą z sanskrytu lub pali (język buddyzmu). (Źródło: Culture Shock! Thailand: A Survival Guide to Customs and Etiquette by Robert Cooper)

Udostępnij