Języki świata

Najlepsza aplikacja do nauki języków: Duolingo vs Rosetta Stone

Mariusz Gajewski
maj 30 2022

Jeśli chodzi o aplikacje do nauki języków, Duolingo i Rosetta Stone to dwie najpopularniejsze propozycje, choć każda z nich ma swoje wady i zalety. Można z nich korzystać zarówno na telefonie jako aplikacji mobilnej, jak i na komputerze stacjonarnym. Dziś zamierzamy omówić i podzielić się tym, jak działają te aplikacje, ich ceny, główne cechy, a nawet alternatywy, które warto rozważyć.

Ale zanim przejdziemy do naszej szczegółowej recenzji, chcemy, abyś wiedział, że tutaj w Preply można znaleźć nie tylko pomocne materiały do nauki i recenzje ale również profesjonalną pomoc w postaci korepetycji. Jako jedna z wiodących platform edukacyjnych, Preply oferuje lekcje online z prywatnymi korepetytorami językowymi. Lekcje prowadzone są jeden na jeden za pomocą przyjaznego dla użytkownika wideoczat bezpośrednio na naszej stronie internetowej.

Nauka online z certyfikowanym ekspertem pomoże Ci zaoszczędzić czas i budżet, a także uczyć się regularnie i skutecznie poprawiać swoje umiejętności językowe. Dlaczego więc nie spróbować!

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Duolingo vs Rosetta Stone opinie: kto jest kim

Bitwa o narzędzi do nauki języków obcych to walka pomiędzy dwoma pokoleniami o różnych podejściach. W jednym narożniku znajduje się stosunkowo młoda, ale jedna z najpopularniejszych aplikacji w branży, podczas gdy w drugim jest prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek, która od ponad 25 lat dostarcza uczącym się na całym świecie przydatne oprogramowanie.

Duolingo cieszy się stale rosnącą popularnością od czasu, gdy Luis von Ahn założył ją w 2011 roku. Zaledwie cztery lata po uruchomieniu, firma została wyceniona na ponad 2,5 raza więcej niż kapitalizacja rynkowa Rosetta Stone.

Obecnie, z ponad 110 milionami pobrań z całego świata, Duolingo przyciąga nowych użytkowników łatwym w obsłudze interfejsem, przystępną ceną i podejściem do nauki języków obcych opartym na grywalizacji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemem iOS i Android.

Rosetta Stone została założona w 1992 roku i dziś jest jednym z najstarszych narzędzi do nauki języków obcych wspomaganych komputerowo w branży. Firma oferuje bardziej tradycyjne podejście do nauczania, zwane Dynamic Immersion.

W porównaniu z Duolingo jest ono mniej grywalizacyjne, ale prezentuje dźwięki, słowa, frazy, zdania i dialogi w sposób, który ma na celu przyspieszenie procesu nauki. Podobnie jak jej konkurent, aplikacja Rosetta Stone jest dostępna zarówno w systemie iOS, jak i Android. Jednak jeśli chodzi o cenę, jej darmowe funkcje są bardzo ograniczone.

Oba narzędzia do nauki języków obcych mogą być używane na komputerach Mac lub PC, w zależności od tego, jakie usługi wybierzesz. Nie pozwól jednak, aby cena Rosetta Stone Cię odrzuciła. W rzeczywistości, tylko dlatego, że ma wiele darmowych funkcji, nie musi to gwarantować wyraźnego zwycięstwa Duolingo, ponieważ nie będzie to idealne rozwiązanie dla każdego. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym rywalom.

Duolingo vs Rosetta Stone w skrócie

Duolingo Rosetta Stone
Metodologia
 • 5-minutowe lekcje,
 • Nacisk: słownictwo
 • Niewymagające, bez objaśnień w języku ojczystym
 • Nacisk: słuchanie, nauka rozpoznawania usłyszanych zdań
Cena Bezpłatna*, ale w 2020 roku Duolingo plus kosztuje:
12,99 USD - 1 miesiąc
83,88 USD - 12 miesięcy
35,97 USD - 3 miesiące
95,88 USD - 6 miesięcy
179 USD - dożywotnio
Liczba języków 38 25
Dla kogo jest przeznaczony?
 • Prawdziwi nowicjusze
 • Osoby uczące się podstawowych zwrotów przed wyjazdem na wakacje
 • Poliglotów, którzy uczą się wielu języków jednocześnie
 • Uczący się rzadkich języków lub takich, dla których nie ma zbyt wielu zasobów technicznych
 • Dzieci grające na telefonach rodziców!
 • Osoby, które chcą wyrobić sobie nawyk codziennego uczenia się
 • Każdy, kto jest na tyle stary, by pamiętać, że Rosetta Stone była przyszłością
 • Osoby uczące się ze słuchu
 • Ci, którzy wolą komputer stacjonarny od mobilnego
 • Osoby, które nie lubią uczyć się gramatyki
 • Osoby, które mają więcej niż 30 minut czasu na naukę dziennie
Zabawa? ⭐⭐⭐⭐
Efektywny? ⭐⭐
Przyjazny dla użytkownika? ⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐

Recenzja Duolingo

Jak działa Duolingo

Lekcje Duolingo są oparte na podejściu grywalizacyjnym i koncentrują się na bezpośrednim tłumaczeniu słów, zwrotów i zdań z języka docelowego na język ojczysty i odwrotnie. Oznacza to, że proces nauki pozostaje dwujęzyczny i sprawia, że nauka jest szybsza i łatwiejsza, ale mniej wciągająca. Ta grywalizacja jest podobna do innych aplikacji do nauki języków obcych, takich jak Babbel. Jeśli chodzi o zaangażowanie, Duolingo wykonuje świetną robotę, ponieważ nagradza użytkowników odznakami i podnosi ich poziom w miarę postępów.

Oto główne kroki nauki z Duolingo:

 1. Wybierz język docelowy i oceń swoje umiejętności. Po pobraniu aplikacji i wybraniu języka, którego chcesz się uczyć, możesz rozwiązać test (opcjonalnie), aby dowiedzieć się, jaki jest Twój poziom językowy, zanim zaczniesz naukę. Jeśli znasz już swój poziom, możesz pominąć tę część.
 2. Naucz się podstaw. Bez względu na to, jaki język wybierzesz do nauki z Duolingo, zaczniesz od nauki podstawowych słów, takich jak "jabłko", "mężczyzna", "kobieta" itp. Zanim przejdziesz do bardziej zaawansowanych poziomów, minie kilka godzin lub dni, w zależności od Twojego planu nauki.
 3. Czyń postępy. Im wyższy poziom osiągniesz, tym bardziej skomplikowane zadania będziesz otrzymywać. Uważaj, bo masz tylko trzy "życia", zanim będziesz musiał zaczynać poziom od nowa.
 4. Utrzymuj wyższy poziom. Liczba odznak, które możesz zdobyć w Duolingo, jest prawie nieskończona, dlatego prawdopodobnie spędzisz kilka lat, zanim osiągniesz ostatni poziom. Czy oznacza to, że do końca gry osiągniesz najwyższy poziom znajomości języka? Jest to bardzo mało prawdopodobne.

Opcje językowe Duolingo

Duolingo daje osobom anglojęzycznym możliwość nauki ponad 30 języków, w tym niemieckiego, hiszpańskiego, angielskiego, włoskiego, francuskiego, portugalskiego, szwedzkiego, polskiego, ukraińskiego, rosyjskiego, japońskiego, koreańskiego, greckiego, tureckiego, hebrajskiego i innych.

Ile kosztuje Duolingo Plus w 2021 roku?

Jeśli spodoba Ci się Duolingo i chcesz wypróbować wersję premium, będzie Cię to kosztować 12,99 USD miesięcznie, jeśli płacisz miesięcznie, lub 6,99 USD miesięcznie, jeśli płacisz za cały rok. Możesz również otrzymać Duolingo Plus, zapraszając swoich znajomych na platformę.

Większość użytkowników jest zadowolona z darmowej wersji Duolingo, ale Duolingo Plus pozwala na pobieranie lekcji do użytku offline, lub naprawić swoją passę, gdy masz kilka dni przerwy w nauce. Nie będziesz też musiał znosić reklam!

Chcesz dowiedzieć się więcej o Duolingo? Sprawdź nasze porównanie, jak wypada on w porównaniu z Babbel.

Recenzja Rosetta Stone

Jak działa Rosetta Stone

Rosetta Stone zanurza Cię w środowisku językowym od samego początku, zmuszając Cię do układania wypowiedzi i obrazów opisujących je w języku, którego się uczysz. W tych kursach językowych nie ma jednak tłumaczenia na język ojczysty. Na początku wydaje się to trudne, ale takie podejście jest najbardziej zbliżone do kontekstu rzeczywistego, ponieważ motywuje do logicznego myślenia i znajdowania szybkich rozwiązań w języku obcym. Będziesz więc czytać, słuchać, mówić i pisać wyłącznie w języku docelowym.

Jako nowy użytkownik Rosetta Stone, musisz:

 1. Zarejestrować się przed wejściem na platformę. Mimo że Rosetta Stone jest aplikacją płatną, oferuje wersję próbną, co oznacza, że możesz założyć konto i spróbować.
 2. Wybrać produkt. Rosetta Stone oferuje dwa rozwiązania do nauki języków obcych: plan abonamentowy online dla wersji w przeglądarce i na urządzenia mobilne oraz opcję CD-Rom do natychmiastowego pobrania na komputer.

W porównaniu z Duolingo, zestaw funkcji Rosetta Stone jest bogatszy. Jej główną zaletą jest to, że aplikacja posiada regulowany silnik rozpoznawania mowy - TrueAccent, który może sprawdzić wymowę użytkownika i dopracować jego akcent.

Ponadto platforma oferuje korepetycje na żywo dostępne tylko dla języka angielskiego, włoskiego, niemieckiego i latynoamerykańskiego.

Aplikacja Rosetta Stone

Ponieważ Rosetta Stone została zaprojektowana do użytku na komputerze stacjonarnym, jej aplikacja jest czymś w rodzaju drugorzędnej funkcji. Jest bardzo przejrzysta i łatwa w nawigacji, ale nie ma tylu funkcji, co wersja stacjonarna Rosetty Stone. Ponadto, aby korzystać z lekcji, trzeba trzymać telefon bokiem, co nie jest zbyt wygodne, jeśli uczysz się w podróży.

Aplikacja Rosetta Stone nie jest zła, ale nie jest też mocną stroną tego produktu. Jeśli chcesz korzystać z kursu językowego online głównie na telefonie komórkowym, Duolingo jest prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem.

Opcje językowe Rosetta Stone

Wśród 31 języków oferowanych przez Rosetta Stone znajdują się: angielski (amerykański i brytyjski), niemiecki, francuski, włoski, hiszpański (Ameryka Łacińska i Hiszpania), chiński (mandaryński), arabski, dari, filipiński, hindi, hebrajski, perski (farsi), portugalski (Brazylia), polski, rosyjski, turecki, urdu itd. Zwróć uwagę, że wersja mobilna jest ograniczona do 24 języków.

Ile kosztuje Rosetta Stone w 2021 roku?

Koszt Rosetta Stone zależy od tego, jakiego języka chciałbyś się uczyć i na jak długo chciałbyś wykupić abonament.

Aby uzyskać dostęp do podstawowego oprogramowania, możesz wybrać pomiędzy 3-miesięcznym (35,97 USD), 6-miesięcznym (95,88 USD) i dożywotnim (179 USD) planem abonamentowym. Jeśli jednak chcesz dodać zajęcia online na żywo, musisz uiścić dodatkową opłatę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Rosetta Stone? Sprawdź nasz artykuł o tym, jak wypada w porównaniu z aplikacją Memrise do nauki fiszek.

Podsumowując: czy Duolingo jest lepsze od Rosetta Stone?

A więc, która aplikacja działa lepiej? Obie są pomocne, interaktywne i przyjazne dla użytkownika. Wszystko zależy od Twoich celów, preferencji i tego, ile wysiłku jesteś gotów włożyć, aby podnieść swoje umiejętności.

Ogólnie rzecz biorąc, dla mnie Duolingo ma przewagę. Podstawowa oferta Rosetta Stone zmieniła się stosunkowo niewiele od czasu jej wprowadzenia na rynek w latach 90. Duolingo natomiast zostało stworzone z myślą o erze smartfonów i jest stale rozwijane i udoskonalane przez duży zespół ekspertów językowych. Co miesiąc testowane są nowe funkcje, aby aplikacja była jeszcze lepsza w nauczaniu języka, i to widać. Co więcej, Duolingo jest całkowicie bezpłatne. To dobry stosunek jakości do ceny, jeśli w ogóle czegokolwiek się nauczysz!

Jeśli jednak chcesz, aby aplikacja bardziej przypominała tradycyjny kurs nauki języka, lepszym wyborem będzie Rosetta Stone. Od użytkownika oczekuje się, że poświęci znacznie więcej czasu na lekcje - co najmniej pół godziny, a nie pięć czy dziesięć minut. Po uiszczeniu znacznej opłaty abonamentowej będziesz miał motywację, by wyrobić w sobie nawyk regularnej nauki, byle tylko zarobić...

Mimo że narzędzia te mają pewne podobne cechy, ich podejście do nauki języka jest zupełnie inne. Jeśli nie jesteś pewien, które podejście wybrać, wypróbuj oba i zobacz, które z nich lepiej się sprawdza. Duolingo jest bezpłatne, a Rosetta Stone oferuje bezpłatny okres próbny, więc nie masz nic do stracenia.

Skuteczna alternatywa dla Duolingo i Rosetta Stone

Chociaż aplikacje do nauki języków obcych są wygodne i użyteczne, mają swoje ograniczenia. Nauka nowego języka za pomocą aplikacji jest zupełnie inna niż rozmowa w czasie rzeczywistym z native speakerem, który jest wykwalifikowanym nauczycielem języka.

Tutaj Preplyoferujemy lekcje 1 na 1 z doświadczonymi ekspertami, którzy mogą stworzyć indywidualny plan nauki w zależności od Twojego poziomu umiejętności, indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Nawet płatne aplikacje nie są w stanie tego zrobić, ponieważ nie mają indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Dzięki Preply możesz umówić się na indywidualne lekcje z korepetytorami z całego świata, w dowolnym miejscu i czasie.

Mamy tysiące certyfikowanych nauczycieli ponad 50 języków, którzy są gotowi pomóc ci w rozpoczęciu regularnej nauki.

Udostępnij