Języki świata

Jak używać łączników konwersacyjnych, aby mówić w języku obcym bardziej naturalnie

Mariusz Gajewski
cze 10 2021

Czy kiedykolwiek czułeś, że utknąłeś w martwym punkcie, kiedy mówiłeś w języku obcym z native speakerem - czy był to Twój nauczyciel, korepetytor czy partner językowy?

Jestem pewien, że tak. Jeśli uczysz się języka obcego, problemy z mówieniem nie są kwestią "czy", ale "kiedy".

Kiedy Ci się to przytrafi, możesz dokonać jednego z dwóch wyborów. Wybór, którego dokonasz, będzie miał ogromny wpływ na Twój sukces jako osoby uczącej się języka.

Kiedy dojdziesz do potknięcia w konwersacji, możesz zdecydować się uwierzyć w JEDNĄ z dwóch rzeczy:

 1. Że po prostu nie jesteś dobry w językach i nie uda Ci się to bez względu na to, jak bardzo będziesz się starał.
 2. Że możesz być tak skuteczny i biegły w swoim języku docelowym, jak tylko chcesz, tak długo jak będziesz ćwiczył i wytrwale używał odpowiednich narzędzi i metod nauki.

Jeśli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej należysz do drugiej kategorii. Jeśli nie, jestem pewien, że chcesz - i zapewniam Cię, że możesz!

Wystarczy tylko chęć próbowania nowych rzeczy i ciągłego szukania sposobów na osiąganie swoich celów lepiej i szybciej niż dotychczas.

Bez względu na to, do której kategorii należysz, od czasu do czasu będziesz się zmagać. Tak jak mówiłem w moim poprzednim artykule o budowaniu wysp językowych, zmaganie się z mówieniem jest prawdopodobnie największą częścią bycia uczniem języka. To właśnie wytrwałość i przeforsowanie tych zmagań odróżnia zwykłych uczących się języka od tych niezwykłych.

To jest tak, jak powiedział kiedyś słynny niemiecki pisarz Johann Wolfgang von Goethe:

"Musisz zrobić coś źle, zanim zrobisz to dobrze".

I o tym właśnie, drodzy czytelnicy, jest ten artykuł. Dzisiaj zamierzam przekazać wam narzędzia i sposób myślenia, które są niezbędne, aby przejść od mówienia w języku obcym słabo do mówienia w języku obcym dobrze.

mówienie

Problem z mówieniem

Mówienie w obcym języku na początku zawsze będzie trudne, po prostu dlatego, że wymaga od Twojego mózgu robienia tak wielu rzeczy naraz, w tym:

 • Pobieranie słów z pamięci długotrwałej
 • Układanie słów w spójną całość
 • Poprawne wymawianie słów
 • Intonowanie zdania, aby przekazać właściwe znaczenie
 • I wiele więcej!

I to się dzieje dla każde zdanie ciebie w twoim języku obcym.

To bardzo dużo do zrobienia! I nie zapominaj, że oprócz tego wszystkiego, bierzesz udział w aktywnej, dynamicznej rozmowie między sobą a jedną lub kilkoma osobami. Oznacza to, że musisz:

 • zwracać uwagę i rozumieć, co mówi druga osoba
 • Odpowiednio reagować na to, co mówi
 • Pamiętać zarówno o tym, co chce się powiedzieć, jak i o tym, co powiedział już rozmówca
 • Płynnie przechodzić od jednego zdania i koncepcji do następnego

To niezły wysiłek umysłowy, jeśli nie jesteś na niego przygotowany. A jeśli chcesz być płynnym mówcą języka docelowego, musisz być tak przygotowany, jak to tylko możliwe.

Na szczęście istnieje fantastyczny zestaw narzędzi dostępnych w każdym języku, które pomogą Ci przygotować się do płynnej i naturalnej rozmowy z native speakerem. Narzędzia te nazywane są łącznikami konwersacyjnymi.

Co to są łączniki konwersacyjne?

W każdym języku istnieją dziesiątki, jeśli nie setki wyrażeń i słów, których używamy podczas tworzenia wypowiedzi i reagowania na coś, co jest do nas mówione.

Te wyrażenia są tkanką łącz ącą rozmowy. Pozwalają Ci przejść od jednego pomysłu lub zdania do drugiego i połączyć się z rozmówcą poprzez "uchwycenie" tego, co on/ona mówi itp.

Nieustannie używasz wyrażeń lub słów, aby:

 • Zmienić temat (np.: w każdym razie)
 • Wprowadzić coś (Gdzie byłem? Co mówiłem?),
 • Kontynuować (jak mówiłem...)
 • Wyjaśniać dalej (a także, aby wejść głębiej)
 • Uporządkuj pojęcia i pomysły (po pierwsze, po drugie, ...)
 • Zgadzać się lub nie zgadzać się (zgadzam się w 100%, całkowicie się nie zgadzam)
 • Sprzeczaj się (Rozumiem, co mówisz, ale chociaż uważam, że to prawda, to myślę, że ...)
 • Dzielenie się osobistymi opiniami (jeśli chodzi o mnie, osobiście, w moim przypadku),
 • Generalizuj (ogólnie, ogólnie rzecz biorąc), i tak dalej.

Używanie tych słów i zwrotów pomaga łączyć ze sobą idee, pozwalając mówcy lepiej zorganizować i zarządzać przepływem własnych myśli oraz wskazując partnerowi (słuchaczowi), w jaki sposób idee w jego wywodzie mają płynąć.

Używanie łączników w ten sposób sprawia, że każda rozmowa jest nie tylko bardziej naturalna, ale także płynna i przyjemna.

Zobaczmy, jak to osiągnąć w każdym języku!

5 wskazówek, które pomogą Ci zacząć używać łączników w rozmowie

Pozwól, że podzielę się z Tobą 5 prostymi wskazówkami, które pozwolą Ci wejść na ścieżkę biegłego używania łączników konwersacyjnych w każdej rozmowie w języku docelowym.

1. Skup się na łącznikach, których potrzebujesz teraz

Całkowita liczba łączników konwersacyjnych dostępnych do użycia w każdym języku jest ogromna - prawdopodobnie liczona w setkach różnych słów i zwrotów.

Takie wyczerpujące listy można łatwo znaleźć poprzez szybkie wyszukiwanie w Google, szczególnie w przypadku najczęściej studiowanych języków świata.

Na przykład, mój przyjaciel Anthony Lauder stworzył kiedyś obszerną listę łączników konwersacyjnych zarówno w jego ojczystym angielskim, jak i w czeskim. Lista ta stała się tak popularna wśród społeczności uczącej się języków obcych, że została nawet przetłumaczona na kilka innych języków.

Takie obszerne listy są miłe jako źródło informacji, ale zawierają zbyt wiele pozycji o zbyt zróżnicowanym zastosowaniu, aby były przydatne do zapamiętywania. Na każdej liście jest po prostu zbyt dużo informacji, aby bezpośrednie studiowanie list łączników konwersacyjnych było opłacalne.

W związku z tym, niezwykle użyteczne jest wzięcie listy takiej jak ta powyżej i skupienie się na zapamiętaniu pięciu lub dziesięciu najczęściej używanych łączników.

Które pięć lub dziesięć łączników wybrać, zależy od Ciebie, ale polecam skupić się tylko na tych, które są Ci osobiście potrzebne. Aby odkryć, które łączniki są dla Ciebie najbardziej potrzebne, zalecam, abyś usiadł i zrobił burzę mózgów na temat łączników, których najczęściej używasz w swoim języku ojczystym. Mając te łączniki w głowie, powinieneś być w stanie znaleźć ich odpowiedniki na liście łączników używanych w Twoim języku obcym.

Pozwól, że podzielę się z Tobą moimi osobistymi doświadczeniami w uczeniu się i używaniu łączników konwersacyjnych w języku węgierskim, podczas rozmów z moim węgierskim korepetytorem na italki.

Kiedy zacząłem mówić po węgiersku z moim korepetytorem, szybko zdałem sobie sprawę, że najczęstsze łączniki konwersacyjne, których próbowałem używać w tym języku, były tymi samymi, których używałem najczęściej w moim ojczystym języku włoskim.

Na przykład, często używam először (przede wszystkim) i másodszor (po drugie), aby stworzyć jasną strukturę dla pomysłów i koncepcji, które wprowadzam podczas dyskusji.

Egyrészt (z jednej strony) i másrészt (z drugiej strony) są niezwykle użytecznymi łącznikami, kiedy muszę przeciwstawić sobie dwie idee lub stwierdzenia.

Szóval(więc...) i "hol tartottam?" (Gdzie ja byłem?) zawsze się przydają, kiedy tracę swój tok myślenia, lub po prostu chcę wrócić do poprzedniego tematu rozmowy po tym, jak zboczyłem z tangentu.

Más szavakkal (innymi słowy) jest świetnym łącznikiem, którego często używam, aby powtórzyć lub wyjaśnić coś, co już powiedziałem w inny sposób.

Mam również tendencję do używania az én esetemben (w tym przypadku) i ami engem illet (jeśli chodzi o mnie), aby uzyskać więcej szczegółów i wprowadzić moje osobiste opinie na temat tematu rozmowy.

2. Prowadź notatnik z łącznikami konwersacyjnymi

Ta wskazówka jest dość prosta. Znajdź notatnik i za każdym razem, gdy znajdziesz łącznik konwersacyjny, który wydaje Ci się przydatny, zapisz go na przechowanie. Jeśli nie chcesz używać fizycznego notatnika, wpisz łączniki do dokumentu na swoim komputerze lub urządzeniu mobilnym.

I nie zapisuj tylko samego łącznika - zawszestaraj się znaleźć dwa lub trzy przykłady użycia danego łącznika, a następnie zapisz je również w swoimnotatniku.

Zapisywanie informacji w ten sposób jest niezwykle korzystne dla nauki, ponieważ daje Ci kolejny sposób na przetworzenie nowych informacji i wprowadzenie ich do pamięci długotrwałej.

Korzyścią z trzymania wszystkiego w notatniku lub pliku tekstowym jest to, że pozwala to na to, aby często używane łączniki były stale dostępne w każdej chwili.

Możesz sprawdzać i przeglądać te notatki, kiedy jesteś poza domem, a także używać ich jako odniesienia podczas rozmowy, na przykład z twoim korepetytorem lub partnerem językowym na Skype.

3. Buduj sieć zapadających w pamięć elementów wokół nowych połączeń

Ludzka pamięć działa najlepiej, gdy pojedynczy pomysł jest mentalnie powiązany z jak największą liczbą innych pomysłów. Bez sieci odpowiednich połączeń, każdy pomysł, fakt lub fragment wiedzy w twojej głowie byłby niemożliwy do przywołania, kiedy byś go potrzebował.

Musimy się upewnić, że wybrane przez Ciebie łączniki konwersacyjne są jak najlepiej zapamiętywane, więc stworzymy taką sieć - lub, jak ja to lubię nazywać, konstelację elementów - wokółkażdego z nich.

Te zapadające w pamięć elementy nie muszą być niczym skomplikowanym. Na przykład, kiedy zapisuję nowy łącznik w moim notatniku, staram się po prostu napisać:

 • Gdzie byłem, kiedy nauczyłem się tego łącznika
 • Oczym rozmawiałem, gdy się go nauczyłem
 • Czas i datę, kiedy po raz pierwszy odkryłem to złącze
 • Kilka przykładowych zdań, które używają tego łącznika

Aby to zilustrować, pozwól, że pokażę Ci przykład z mojej nauki węgierskiego:

Hol tartottam? -Gdzie ja byłem?"

Nauczyłam się tego wyrażenia 6 października 2017 roku podczas lekcji węgierskiego z moją kore petytorką na temat wad i zalet mediów społecznościowych.

Fragment rozmowy:

WĘGIERSKI: Hol tartottam? Ah, ok, vessünk most egy pillantást arra, hogy FB működik. Ami engem illet...

ANGIELSKI: Gdzie ja byłem? Ah, ok, spójrzmy teraz na to, jak działa Facebook. Jeśli o mnie chodzi...

Mam te informacje, ponieważ nie tylko trzymam je w zeszycie, ale również prowadzę wspólny dokument z moim korepetytorem, w którym zapisujemy wszystkie nowe słowa i wyrażenia, których uczę się na naszych lekcjach. Znajomość czasu, osoby, medium rozmowy i poruszanego tematu to cenne elementy, które pomagają wzmocnić moją pamięć epizodyczną i umożliwiają mi przypomnienie sobie znaczenia i użycia "Hol tartottam?" , kiedy tego potrzebuję.

4. Ćwicz częste używanie łączników

Możesz przeczesywać listy łączników konwersacyjnych ile chcesz, ale jedynym prawdziwym sposobem na ich przyswojenie i zintegrowanie z twoimi aktywnymi umiejętnościami językowymi jest używanie ich tak często jak tylko możesz w rozmowie.

Jak wspomniałem wcześniej, wielu z moich łączników konwersacyjnych nauczyłem się rozmawiając z moimi korepetytorami i próbując używać ich tak, jakbym używał ich w języku włoskim. Poprzez praktykę i informację zwrotną, szybko opanowałem łączniki bardzo często i na tym fundamencie zbudowałem swoje mistrzostwo w zakresie dodatkowych łączników.

W zależności od Twojego wcześniejszego doświadczenia jako osoby uczącej się języka, takie podejście może być przytłaczające.

Jeśli dopiero zaczynasz naukę łączników konwersacyjnych po raz pierwszy, proponuję zacząć od tworzenia bardzo krótkich monologów i ćwiczenia ich poprzez mówienie do siebie. Oczywiście, każdy z tych monologów powinien szeroko wykorzystywać łączniki konwersacyjne, które próbujesz ćwiczyć.

Te monologi mogą być na dowolny temat, tak długo, jak długo zawierają przynajmniej trzy lub cztery łączniki konwersacyjne na raz. Upewnij się tylko, że głównym tematem jest coś, co uważasz za interesujące i przyjemne do rozmowy. W ten sposób zmotywujesz się do samodzielnego ćwiczenia, a następnie do wykorzystania tego, czego się nauczyłeś w rzeczywistej rozmowie.

Kiedy mówisz do siebie używając tych monologów, nie martw się o popełnianie błędów. Najważniejszą rzeczą w tym ćwiczeniu monologowym nie jest to, że zrobisz to perfekcyjnie, ale to, że w ogóle zaczniesz używać łączników w określonych kontekstach.

Ponadto, jedną z największych zalet ćwiczenia z monologami jest to, że nie masz dodatkowej presji "występu" przed publicznością złożoną z native speakerów. To sprawia, że ćwiczenie jest o wiele mniej stresujące i o wiele bardziej przyjemne.

Kiedy zdecydujesz , że jesteś gotowy, aby ćwiczyć z native speakerami, zyskasz dostęp do:

 • Korekty
 • Alternatywnych sposobów na powiedzenie tej samej rzeczy
 • Przykłady
 • Informacje kulturowe
 • i wiele więcej.

Praktyka z native speakerami jest ostatnim i najbardziej istotnym krokiem w zapewnieniu, że twoje użycie łączników jest naturalne, szybkie i idiomatyczne. Zacznij od monologów, ale upewnij się, że w końcu przejdziesz do ćwiczenia z prawdziwymi, żywymi rodzimymi użytkownikami języka - to zrobi różnicę na dłuższą metę.

5. Podejdź do nauki łączników w różny sposób

W tym artykule dałem Ci wiele wskazówek i strategii, aby szybko i skutecznie nauczyć się łączników konwersacyjnych.

Możesz:

 • Używać i przeglądać listy łączników
 • Zapisywać nowo poznane łączniki (i dodatkowe informacje) w notatniku lub dokumencie.
 • Mówić do siebie poprzez monologi.
 • Rozmawiać z native speakerem.

Jednak nie próbuj tylko jednej metody i odrzuć resztę!

W przypadku łączników konwersacyjnych (tak samo jak w przypadku wszystkich innych elementów języka), najważniejsze jest, aby uczyć się z jak największej liczby różnych "kątów podejścia".

Im więcej urozmaicenia wprowadzisz do swoich metod nauki, tym bardziej niezawodna i elastyczna będzie Twoja wiedza i pamięć o łącznikach konwersacyjnych.

Weź wskazówki zawarte w tym artykule i wypróbuj ich kombinację. Eksperymentuj z każdą z nich, zobacz, które strategie możesz łączyć i dopasowywać, a następnie sprawdź, jak dobrze sprawdzają się one w Twoim przypadku.

Nie ma dwóch uczących się osób, które przyswajają wiedzę w dokładnie taki sam sposób, więc to właśnie dzięki tego rodzaju eksperymentom w końcu opanujesz łączniki konwersacyjne.

Wnioski

Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność mówienia w języku docelowym, nigdy nie było tak ekscytującego czasu jak teraz.

Istnieje więcej zaawansowanych zasobów i technik nauki języka niż kiedykolwiek wcześniej, a tak wiele z nich jest dostępnych za jednym kliknięciem przycisku.

Pomyśl o tym. Używając swojego komputera i Internetu, masz teraz natychmiastowy dostęp do:

 • Listy łączników konwersacyjnych w wielu językach
 • Dowolnego rodzaju urządzenia rejestrującego, aby zapisać informacje
 • Native speakerów, z którymi możesz rozmawiać twarzą w twarz lub online
 • Artykułów na temat nauki łącz ników konwersacyjnych, takich jak ten.

Poza tymi zasobami, masz również do dyspozycji bogactwo wiedzy, która pomoże Ci wykorzystać te zasoby w jak najbardziej efektywny sposób - a nawet nauczycieli, korepetytorów i trenerów językowych, którzy osobiście przeprowadzą Cię przez ten proces.

Jeśli szukasz pomocnej dłoni, która przeprowadzi Cię przez proces poprawy znajomości języka angielskiego, to proponuję, abyś zapoznał się z moim kursem. W kursie, mój zespół i ja osobiście przeprowadzimy Cię przez naukę i opanowanie łączników konwersacyjnych, a także zapoznamy Cię z wieloma dodatkowymi narzędziami, wskazówkami i strategiami, które pomogą Ci wznieść Twój angielski na wyższy poziom.

Więcej na stronie: http://kolumbijczyk.pl/

Udostępnij