Jak zapamiętać słownictwo w języku obcym za pomocą tych 7 szalenie skutecznych technik
Magdalena Blińska
Czy kiedykolwiek martwiłeś się o to, jak zapamiętać słownictwo?
Czy próbowałeś zapamiętać jakieś słowo w kółko, w kółko, w kółko, ale ono po prostu nie chce się trzymać, w ogóle?
Zdarzyło mi się to wiele razy. I pozwól mi powiedzieć, że jest to frustrujące.
Wkładasz mnóstwo wysiłku w to, aby jedna krótka sekwencja liter trafiła do twojego mózgu, a z jakiegoś powodu po prostu wchodzi jednym uchem i wychodzi drugim.
A to tylko jedno słowo z wielu. Nawet języki z "małym" słownikiem mają zwykle co najmniej dziesiątki tysięcy słów. To całkiem spora góra do pokonania.
Biorąc pod uwagę fakt, że nauka słownictwa jest całkowicie nieuniknioną częścią nauki języka, spędziłem lata na badaniu i testowaniu różnych narzędzi i metod, próbując dowiedzieć się, jak sprawić, by było to łatwiejsze, bardziej efektywne i przyjemne.
Dziś chcę podzielić się z wami moimi siedmioma najlepszymi technikami zapamiętywania słówek, tak aby stały się one narzędziami, które zaprowadzą was na szczyt góry i nie tylko.
Wskoczmy od razu do środka, dobrze?
NARZĘDZIE 1: TWORZENIE SIECI SŁÓW
Czasami jedno słowo może mieć wiele różnych znaczeń.
Rozważmy na przykład słowo "gra":
Jeśli zapytam Cię "Czy jesteś gotowy na imprezę jutro wieczorem?" Pytam cię, czy jesteś w stanie przyjść na tę imprezę.
Jeśli powiem: "Ernest Hemingway często lubił polować na grubą zwierzynę w Afryce", to mówię o tym, że ten znakomity pisarz lubił polować na duże zwierzęta, takie jak słonie i nosorożce.
To jest jedno słowo z dwoma szalenie różnymi znaczeniami. I to ignorując wszystkie inne znaczenia, jakie ma gra, jak np. w wyrażeniach video game, game show, fair game i innych.
Co mogą zrobić uczący się języka angielskiego, aby oddzielić te wszystkie znaczenia? Jak można się upewnić, że kiedy widzimy lub słyszymy słowo game, wiemy dokładnie, która definicja jest zamierzona?
Odpowiedzią jest kontekst.
Jeśli słowo ma wiele znaczeń, kontekst - lub słowa, które otaczają dane słowo - może często pomóc nam zawęzić nasze opcje i zidentyfikować tę właściwą.
Na przykład, chociaż "Are you game?" i "Hemingway hunted big game" oba używają "game" jako słowa kluczowego, łatwo zauważyć, że ich otaczające konteksty są zupełnie inne.
W "Are you game?" ktoś zadaje ci pytanie, a konkretnie, czy masz cechę "bycia zwierzyną".
W "Hemingway polował na grubą zwierzynę", zwierzyna jest bezpośrednim przedmiotem zdania i czymś, na co "poluje" "Hemingway". Nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś game użytego w tym kontekście, jeśli znasz czasownik "to hunt", możesz bezpiecznie założyć, że "game" ma coś wspólnego ze zwierzętami.
Jak więc kontekst może pomóc Ci w efektywnej nauce słownictwa?
To proste!
Kiedy zapisujesz jakieś słowo, nigdy nie zapisuj go pojedynczo.
Zamiast tego, zapisz całe zdanie lub frazę, w której się pojawia, wraz z definicją lub tłumaczeniem, jeśli to konieczne.
Kiedy uczysz się nowego słowa wraz z innymi podobnymi słowami, które często pojawiają się obok niego, tworzysz w swoim umyśle coś w rodzaju "sieci słów".
Za każdym razem, gdy przywołasz jedno słowo z tej sieci, automatycznie przypomni Ci ono inne słowa, których będziesz potrzebował, by wyrazić właściwe znaczenie.
NARZĘDZIE 2: SŁUCHANIE I CZYTANIE
Wiele osób lubi dzielić język na cztery odrębne umiejętności: mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie.
Ten podział może być pomocny, ale czasami może ukrywać fakt, że bardzo często dwie lub więcej z tych umiejętności można ćwiczyć w tym samym czasie.
Jeśli na przykład prowadzisz rozmowę, najprawdopodobniej dużo słuchasz i dużo mówisz, a wszystko to w krótkim czasie. W ten sposób mówienie i słuchanie są umiejętnościami, które wzajemnie się wspierają.
Słuchanie jest umiejętnością, która w znacznym stopniu wspiera również czytanie, co może być bardzo korzystne dla nauki języków obcych.
Weźmy na przykład języki z unikalnym pismem, takie jak japoński, amharski, gruziński czy koreański.
Początkujący uczący się tych języków mają dwa główne wyzwania do pokonania:
- Nauczyć się odczytywać wszystkie nowe symbole w skrypcie
- Nauczyć się rozpoznawać wszystkie nowe dźwięki w języku mówionym.
Możliwe jest zrobienie obu tych rzeczy osobno, poświęcając część czasu na naukę na każde z tych zadań z osobna.
Jednak o wiele bardziej efektywne jest robienie obu tych rzeczy naraz; słuchaj, gdy czytasz, i czytaj, gdy słuchasz.
Jeśli czytasz tekst z podkładem dźwiękowym, odtwarzaj go podczas czytania.
Jeśli tekst nie ma dźwięku, spróbuj samemu przeczytać tekst na głos lub poproś native speak era, aby zrobił to za Ciebie.
Ćwiczenie słuchania i czytania razem jest świetnym sposobem na wzmocnienie połączenia pomiędzy dźwiękami mówionymi i symbolami pisanymi języka, tak abyś mógł szybko uczyć się z obu. Dodaje to również warstwę kontekstu, która, jak widzieliśmy w ostatniej sekcji, może znacznie zwiększyć twoje zrozumienie każdego tekstu lub dźwięku mówionego.
Metoda ta jest szczególnie przydatna dla początkujących, ponieważ większość kursów językowych zawiera obecnie płyty CD lub nagrania mp3 z materiałem kursu pisanego.
NARZĘDZIE 3: SELEKCJA
Pozwól, że cię o coś zapytam:
Słowniki to potężne zbiory słów i ich definicji, prawda?
Jeśli to prawda, to dlaczego uczymy się słów z jakiegokolwiek innego źródła?
Czy nie moglibyśmy po prostu nauczyć się każdego słowa w naszym języku docelowym z jakiegoś ogromnego, nieuporządkowanego słownika?
Prawdopodobnie. Ale najprawdopodobniej nie.
Nawet jeśli słowniki, przynajmniej teoretycznie, zawierają wszystkie słowa, których kiedykolwiek będziesz potrzebował, próba czytania słownika w celu poszerzenia słownictwa byłaby katastrofą w nauce języka.
Dlaczego? Głównie z trzech powodów:
-
1
Słowniki zawierają o wiele, wiele więcej słów i znaczeń, niż kiedykolwiek będziesz potrzebował do aktywnego używania. -
2
Wiele haseł słownikowych nie pokazuje słów w kontekście (co, jak już widzieliśmy, nie jest pomocne w nauce) -
3
Słowniki nie są zbyt interesującym materiałem do czytania.
Prawda jest taka, że żadna osoba ucząca się języka nie musi znać każdego słowa w języku docelowym, gdyż spowodowałoby to dużo zmarnowanego czasu i wiele bezużytecznej wiedzy.
W rzeczywistości, jedyne słowa, które powinieneś znać w języku docelowym to te, które najprawdopodobniej usłyszysz lub przeczytasz:
- Najprawdopodobniej usłyszysz, lub przeczytasz.
- Najprawdopodobniej będziesz mówił lub pisał.
Jeśli to wiesz, możesz być bardzo selektywny w wyborze słów, których się uczysz, a których nie.
Aby efektywnie budować swój zasób słownictwa, zalecam, abyś skupił się na nauce słów, które spełniają trzy główne kryteria:
-
1
Istotność - W każdej sytuacji istnieją słowa, których znajomość jest absolutnie konieczna, w przeciwnym razie nie zrozumiesz, co się dzieje. Jeśli na przykład uwielbiasz ogrodnictwo, na pewno będziesz musiał znać takie słowa jak "kielnia", "pestycydy" i "kwietnik", nawet jeśli nie są one zbyt powszechne w innych sytuacjach. -
2
Osobiste znaczenie/interes - Nawet jeśli dwie osoby mówią tym samym językiem, ich indywidualne słowniki są prawdopodobnie bardzo różne. Lekarz, na przykład, będzie znał więcej słów dotyczących ludzkiej anatomii niż malarz, ale ten malarz będzie miał więcej słów dotyczących technik artystycznych niż lekarz. Dzieje się tak dlatego, że mamy naturalną tendencję do uczenia się słów, które są istotne dla naszego życia, naszej pracy i naszych zainteresowań. Powinieneś robić to samo w swoim języku docelowym. -
3
Częstotliwość - Jest wiele słów, które musisz znać, bez względu na to kim jesteś i co robisz. Zazwyczaj są to słowa oznaczające typowe czynności, takie jak "jedzenie", "spanie" i "chodzenie", ale także słowa funkcyjne, takie jak przyimki/postpozycje (to, above, below) i partykuły (the, a/an). Różnią się one w zależności od języka, ale w Internecie można znaleźć "listy częstotliwości" dla wielu języków.
Jeżeli znajdziesz się w sytuacji, w której napotkasz wiele nieznanych słów naraz, postaraj się skupić przede wszystkim na tych nieznanych słowach, które spełniają powyższe wymagania.
Jeśli jest ich zbyt wiele, skup się na nauczeniu się tylko części z nich. Około jednej trzeciej lub jednej czwartej to dobry początek.
Cokolwiek robisz, nie staraj się przytłoczyć siebie poprzez wpychanie do mózgu zbyt wielu słów naraz.
Rób to powoli, a z odpowiednią ilością czasu i ekspozycji nauczysz się wszystkich słów, których potrzebujesz.
NARZĘDZIE 4: SKOJARZENIA
Wcześniej wspomnieliśmy, jak kontekst może pomóc Ci zidentyfikować właściwe znaczenie słowa, spośród kilku opcji.
Kontekst jest również przydatny do zapamiętywania nowych słów.
Pomyśl o wszystkich słowach, które znasz, jak o muchach w ogromnej pajęczej sieci.
Słowo takie jak "słońce", na przykład, tkwi w sieci obok innych słów, takich jak "księżyc", "gwiazdy", "słońce" i "światło słoneczne".
Kiedy usłyszysz słowo "słońce", wszystkie te inne słowa również szybko przyjdą Ci na myśl, ponieważ wszystkie są silnie związane ze słowem "słońce" i kontekstami, w których się ono pojawia.
Jeśli masz już w swoim umyśle sieć silnie powiązanych słów, wtedy łatwiej jest dodać więcej powiązanych słów do tej sieci i łatwo je zapamiętać .
Zdarzyło mi się to ostatnio z językiem greckim i pomogło mi zapamiętać serię skomplikowanych słów przy pierwszej próbie.
Kiedy przeczytałem słowo "ήλιος" ("ilios", czyli "słońce"), automatycznie zrozumiałem, co ono oznacza, ponieważ znałem już włoskie słowo "eliocentrico" i jego angielski odpowiednik "heliocentric".
Kiedy przeczytałem słowo "έκλεψαν" (E-klepsan, "ukradli"), przypomniało mi się włoskie "cleptomane" i angielskie "kleptomaniac".
Te zupełnie nowe greckie słowa miały podobne znaczenie do słów, które były już głęboko zakorzenione w mojej pamięci długotrwałej, więc byłem w stanie zapamiętać je niemal natychmiast.
Kiedy uczysz się nowych słów, staraj się szukać skojarzeń i związków z ideami i pojęciami, które już znasz.
Nawet jeśli uczysz się języka, który jest zupełnie inny od wszystkich, które znasz, możesz być zaskoczony, że znajdziesz wskazówki i inne drobne szczegóły, które pomogą ci uaktywnić twoją umysłową "pajęczynę" słów, a tym samym ułatwią ci zapamiętywanie i uczenie się.
NARZĘDZIE 5: DEKONSTRUKCJA
Do tej pory omawialiśmy głównie narzędzia i koncepcje, które pomogą ci zapamiętać całe słowa.
Czasami jednak słowa mogą być najłatwiejsze do zapamiętania, gdy je zdekonstruujesz, czyli rozłożysz na części i przyjrzysz się znaczeniu powstałych w ten sposób fragmentów.
Jest to szczególnie powszechne w językach takich jak angielski i niemiecki, które pozwalają na łączenie słów w tak zwane "słowa złożone".
Angielskie słowa złożone są stosunkowo krótkie, a przykłady obejmują "newspaper" (tj. "news" + "paper"), "doorbell" ("door" + "bell") i "spaceship" ("space" + "ship").
Niemiecki ma dłuższe słowa złożone, które mogą być przerażające dla uczących się, aby spróbować je zapamiętać.
Na przykład, jak byś się czuł, gdyby ktoś powiedział Ci, że musisz zapamiętać słowo "Freundschaftsbeziehung" lub "Unabhängigkeitserklärungen"?
Myślę, że pewnie poczułbyś się trochę źle. Przynajmniej czułbyś się źle, dopóki nie zdałbyś sobie sprawy, że te słowa są po prostu krótszymi, prostszymi niemieckimi słowami połączonymi razem, tak jak poniżej:
Freundschaftsbeziehung = Freundschaft-s-beziehung = "okazywanie przyjaźni"
Unabhängigkeitserklärungen = Unabhängigkeit-s-erklärungen = "deklaracje niezależności"
Te mniejsze części mogą być jeszcze bardziej podzielone. W "Freundschaftsbeziehung", jednostka "Freundschaft" może być podzielona na "Freund" i "-schaft", podział bardzo podobny do tego, który występuje w "friendship" ("friend" + "-ship").
Tak więc, jeśli kiedykolwiek staniesz przed słowem, które wydaje się zbyt długie lub skomplikowane, aby poradzić sobie z nim na raz, spróbuj je zdekonstruować i zobacz, czy mniejsze części nie są łatwiejsze do przyswojenia.
NARZĘDZIE 6: DYNAMICZNE POWTARZANIE
Kiedy byłeś w szkole, gdy byłeś młodszy, jaka była Twoja preferowana strategia nauki do egzaminów?
Większość ludzi, jeśli w ogóle się uczyło, próbowało czytać ponownie lub przeglądać materiał w kółko i w kółko, aż byli przekonani, że zapamiętali każdy szczegół.
Ten rodzaj sprawdzania, zwany zapamiętywaniem na pamięć, jest niezwykle powszechny i większość z nas była nauczona wierzyć, że jest on skuteczny.
Ale jeśli jesteś taki jak ja, i rzeczywiście próbowałeś tego od czasu do czasu, wiesz, że zapamiętywanie na pamięć nie działa naprawdę. Widziałbyś te same informacje w kółko, ale ponieważ nigdy nie otrzymałbyś nic nowego, to tak naprawdę nic byś nie przetworzył.
Kiedy Rzymianie mówili "repetita juvant" ("powtarzanie pomaga"), nie sądzę, że to właśnie mieli na myśli.
To znaczy, na pewno powtarzanie pomaga, ale musisz to robić w taki sposób, aby materiał był świeży i wciągający za każdym razem, gdy go analizujesz.
Moja strategia na to jest znana jako "Dynamiczne Powtarzanie" i myślę, że jest to technika, która może bardzo pomóc w nauce słownictwa.
Wygląda to następująco:
-
1
Zacznij od zapoznania się z materiałem w sposób, w jaki robisz to zazwyczaj (czytasz tekst, słuchasz klipu audio, itp.). -
2
Odczekaj kilka dni i wróć do materiału. -
3
Kiedy wrócisz do materiału, zastosuj inne podejście. Jeśli najpierw czytałeś tekst, teraz nagraj siebie na audio i przeczytaj go na głos. Jeśli słuchałeś jakiegoś tekstu, spróbuj zapisać to, co słyszałeś odręcznie. -
4
Odczekaj kilka dni i ponownie wróć do materiału. Powtórz krok 3 w razie potrzeby. -
5
Za każdym razem, gdy wracasz do materiału, staraj się przyswoić go w nowy, niepowtarzalny sposób. Pomoże Ci to utrzymać zainteresowanie procesem uczenia się i pozwoli Ci przeglądać ten sam materiał dziesiątki razy, zanim Ci się znudzi.
Polecam spróbować dynamicznego przeglądu nawet w przypadku starszych materiałów, które już przerobiłeś. Przy odrobinie kreatywności można się zdziwić, jak łatwo jest tchnąć nowe życie w stare materiały.
NARZĘDZIE 7: SPORZĄDZANIE NOTATEK
Spędziłem prawie cały ten artykuł dzieląc się metodami i technikami organicznego zapamiętywania nowych słówek.
Nie wspomniałem jednak o jednej z największych wad zapamiętywania - nawet przy zastosowaniu najlepszych technik, nie zawsze jest gwarancja, że zadziałają!
Wiesz jak jest z pamięcią. Jednego dnia możesz wyrecytować całe sceny z ulubionego filmu w mgnieniu oka, a następnego nie możesz sobie nawet przypomnieć, gdzie zostawiłeś kluczyki do samochodu.
Mówiąc prościej, Twoja pamięć nie zawsze jest tam, gdzie jej potrzebujesz.
Nie ma się jednak czym martwić! Istnieje prosty sposób, aby zachować wszystkie swoje ważne słownictwo bezpieczne, nawet w czasach, gdy nie możesz sobie przypomnieć. Wszystko, co musisz zrobić, to robić notatki!
Może to zabrzmieć antyklimatycznie, ale to działa.
Aby używać notatek jako skutecznego narzędzia do zapamiętywania słownictwa, chcesz kupić notatnik, który jest wystarczająco mały, aby nosić go zawsze przy sobie. Jeśli jesteś obeznany z technologią, możesz alternatywnie użyć swojego telefonu.
Trzymaj swoje narzędzie do notowania pod ręką i za każdym razem, gdy odkryjesz nowe, nieznane słowo w języku docelowym, zapisz je, wraz z datą i kontekstem, kiedy i gdzie zostało znalezione.
Kiedy będziesz w domu i będziesz miał przed sobą swoje zasoby językowe, możesz sprawdzić słowa, których nie znałeś, a może nawet poszukać w Internecie zdań lub zwrotów, które nadadzą Ci głębsze znaczenie i kontekst.
Rób dużo notatek ze słownictwa i zaglądaj do nich regularnie, a będziesz miał niezastąpione narzędzie do nauki słówek i nigdy ich nie zapomnisz.
PODSUMOWANIE
Kiedy dopiero zaczynasz uczyć się nowego języka, ogromna ilość nieznanych słów przed tobą może wydawać się niewiarygodnie zniechęcająca.
Nawet jeśli masz już przyzwoitą ilość słów pod swoim paskiem, nadal musisz dowiedzieć się, jak je połączyć i sprawić, by działały razem, aby powiedzieć to , co chcesz powiedzieć.
Siedem narzędzi, którymi podzieliłem się z Tobą w tym artykule, pomoże uprościć i przyspieszyć proces zapamiętywania.
Jedno po drugim, te narzędzia pomogą Ci wziąć ogromną masę słów w Twoim języku docelowym i podzielić ją na mniejsze i mniejsze kawałki, które będą dla Ciebie o wiele łatwiejsze do strawienia.
W trakcie nauki poznasz również wartość kontekstu i dowiesz się, jak łączenie słów ze sobą sprawi, że Twoja pamięć do słownictwa będzie silniejsza i bardziej niezawodna.
Ale te techniki nie będą działać dla Ciebie, jeśli po prostu użyć ich raz, a następnie zapomnieć. Musisz używać ich codziennie i uczynić z nich nawyk.
Więc dzisiaj, wybierz jedno z tych siedmiu narzędzi. Użyj go następnym razem, gdy będziesz próbował nauczyć się nowych słów. A potem trzymaj się go przez co najmniej tydzień.
Kiedy to narzędzie stanie się nawykiem, wybierz kolejne, i kolejne, i zrób to samo.
Jeśli uważasz, że jesteś w stanie podjąć wyzwanie, spróbuj wdrożyć wszystkie siedem narzędzi w ciągu siedmiu tygodni. Jeśli Ci się to uda, daj mi znać w komentarzach!