Języki świata

Wystąpienia publiczne w języku angielskim: 10 podstawowych wskazówek, jak prezentować z pewnością siebie

Magdalena Blińska
mar 25 2022

Nawet w naszym pierwszym języku mówienie przed grupą ludzi wywołuje w nas niepokój. Niezależnie od tego, czy jest to spotkanie w pracy czy na uczelni, osobiście czy przez Internet, martwimy się, że powiemy coś niewłaściwego lub że zabraknie nam słów do powiedzenia.

W drugim języku dodatkowo stresuje nas fakt, że nie zawsze potrafimy znaleźć odpowiednie słowa i zdania. Jest jednak wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć ten niepokój i być bardziej pewnym siebie.

Dlaczego ludzie boją się wystąpień publicznych?

U wielu osób wystąpienie przed publicznością wywołuje reakcję "walcz lub uciekaj", podobną do tej, którą odczuwamy w sytuacji silnego zagrożenia. Spocone dłonie, przyspieszone tętno, zaburzona percepcja czasu... Właśnie przygotowujesz się do wygłoszenia przemówienia, ale Twoje ciało zachowuje się tak, jakby zobaczyło stado wygłodniałych wilków. Dlaczego?

Cóż, prawdopodobnie nasze ciała próbują zapewnić nam bezpieczeństwo. Strach przed wystąpieniami publicznymi może być instynktem pochodzącym z czasów, gdy przetrwanie zależało bezpośrednio od naszych społeczności. Jeśli przemawiałeś przed wszystkimi, których znałeś, i zdenerwowałeś ich, konsekwencje mogły zagrażać życiu. Niemożliwe byłoby przetrwanie w przyrodzie bez codziennej współpracy z innymi w poszukiwaniu pożywienia i schronienia!

Co więcej, w neolitycznych społeczeństwach łowiecko-zbierackich, eksperci szacują, że w najbliższej społeczności mogło być tylko 20-25 osób. w swojej najbliższej społeczności. Jeśli masz przemawiać do większej grupy ludzi, nic dziwnego, że jesteś zdenerwowany! Podczas gdy nasze społeczeństwa ewoluowały i zmieniły się nie do poznania, ludzki mózg nie. Lęk przed wystąpieniami publicznymi, choć bardzo dokuczliwy, jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie.

Znajdź swojego idealnego korepetytora z języka angielskiego na Preply

Chcesz poćwiczyć swoje umiejętności wystąpień publicznych z ekspertem? Spróbuj poszukać go na Preply. Ceny od 5 USD za godzinę.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

10 wskazówek dotyczących wystąpień publicznych w języku angielskim

Wystąpienia publiczne mogą wydawać się jedną z tych tajemniczych umiejętności, z którymi ludzie się rodzą lub nie. Ale tak nie jest! Im więcej się przygotujesz i przećwiczysz, tym lepsze będą Twoje wystąpienia.

1. Pamiętaj, że ludzie chcą, abyś odniósł sukces

Ludzie lubią słuchać innych ludzi. Ludzie są życzliwi i chcą, abyś odniósł sukces. Każdy, kto uczył się drugiego języka, wie, że jest to trudne, i chce Cię wspierać. Ten, kto tego nie zrobił, automatycznie będzie pod wrażeniem. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale postaraj się postrzegać swoich słuchaczy jako swoich sprzymierzeńców i zwolenników. Oni są po Twojej stronie.

2. Mów bezpośrednio, co myślisz

Zawsze o wiele ciekawiej jest usłyszeć, jak ktoś tworzy zdania w trakcie wypowiedzi, niż jak czyta coś napisanego wcześniej. O ile nie jest się genialnym aktorem, bardzo trudno jest czytać tekst w sposób naturalny. Kiedy ktoś buduje zdania w trakcie mówienia, słuchamy go uważnie, aby dowiedzieć się, do czego zmierza. Oczywiście, oznacza to więcej błędów, ale jest to część naturalnego i autentycznego brzmienia.

3. Przygotuj notatki do mówienia

Pojedyncze zdania będą brzmiały bardziej autentycznie, jeśli nie będziesz ich planował i zapamiętywał, ale z pewnością powinieneś przygotować notatki na temat swoich ogólnych pomysłów! Nawet jeśli masz tylko kilka chwil na przygotowanie się, zapisz kilka punktów, aby uporządkować swoje myśli i przypomnieć sobie, co masz powiedzieć. Jeśli przemawiasz po angielsku lub w innym, mniej znanym języku, zanotuj wszystkie trudne lub ważne słowa i zwroty na małej kartce papieru, którą możesz trzymać w ręku.

Każdy dobry plan powinien zawierać jasny wstęp, w którym mówi się, co ma się zamiar powiedzieć. Powinien też zawierać jasne zakończenie, w którym powtarza się główny punkt wypowiedzi, tak aby uczestnicy wiedzieli, co dokładnie mają zapamiętać.

4. Poznaj swoich słuchaczy

Zastanów się, do kogo będziesz mówić, co już wiedzą i czego chcą się od Ciebie dowiedzieć. Jeśli wielu z Twoich słuchaczy posługuje się drugim lub trzecim językiem, docenią oni jasne i proste komunikaty. Zastanów się, jakie informacje lub doświadczenia, które posiadasz, będą dla nich najbardziej interesujące.

5. Mów powoli i wyraźnie

Szybkie mówienie to znak, że chcesz, aby wszystko skończyło się jak najszybciej. Sprawia to, że trudniej Cię zrozumieć, zwłaszcza jeśli Twój akcent może być nieznany słuchaczom. Gdy ludzie nie robią pauz, widać, że boją się, że ktoś im przerwie. Dobrzy mówcy mówią powoli i wyraźnie, a pauzę robią, aby podkreślić ważne kwestie.

6. Ludzie kochają historie

Jeśli masz jakieś osobiste doświadczenia, wykorzystaj je. TED Talks niemal zawsze zaczynają się od osobistej podróży, momentu objawienia lub zabawnej historii. Mówienie o sobie pomaga uczłowieczyć Cię i zilustrować Twoje opinie. Odwołanie się do swojej historii przed zakończeniem pomoże Ci dobrze skończyć.

7. Patrz na słuchaczy

Ludzie w naturalny sposób reagują na kontakt wzrokowy. Sprawia on, że czujemy się połączeni. Dlatego nawet jeśli od czasu do czasu trzeba spojrzeć na swoje notatki, należy utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcami. Jeśli słuchacze będą wiedzieli, że na nich patrzysz, nie zaczną sprawdzać swoich telefonów. Skup się szczególnie na swoich znajomych i osobach, które wyglądają na zainteresowane, kiwają głowami i uśmiechają się.

8. Zbuduj pewność siebie

Jeśli masz taką możliwość, spokojna chwila w samotności może podbudować Twoją pewność siebie. Oddychaj głęboko. Przypomnij sobie, że jesteś silny, że twoje myśli są warte wysłuchania. Motto "udawaj, aż ci się uda" zawiera w sobie wiele prawdy. Udawanie pewności siebie sprawi, że poczujesz się bardziej pewny siebie, co oznacza, że słuchacze będą Ci bardziej ufać.

9. Wykorzystaj swoje ciało

Wiele sygnałów, które mówią nam, czy ktoś jest szczęśliwy lub pewny siebie, ma charakter niewerbalny. W latach 60. ubiegłego wieku pionierskie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angles wykazały, że język ciała stanowi 55% komunikacji podczas rozmowy.

Skręcenie ciała w taki sposób, aby było jak najmniejsze, pokazuje, że nie chcesz, aby Cię widziano. Ręce przed twarzą lub ramiona w poprzek ciała sprawiają wrażenie, jakby ktoś bronił się przed niewidzialnym atakiem. Kilka gestów rękami może wzbogacić to, co mówisz, ale ręce latające w kółko jak małe ptaszki rozpraszają uwagę. Bezruch jest bardzo silny i sprawia wrażenie, że masz kontrolę nad sytuacją.

Jeśli nie jesteś pewien, co mówi Twój język ciała, spróbuj nagrać wideo, na którym ćwiczysz przemówienie. Albo zauważysz pewne nawyki ruchowe, których trzeba się oduczyć, albo będziesz mile zaskoczony!

10. Praktyka, praktyka, praktyka

Niezależnie od tego, czy mówisz do psa, czy do siebie, im więcej ćwiczysz swój umysł i głos w nowym języku, tym łatwiej jest Ci go opanować. Jeśli wiesz, że musisz coś powiedzieć, poćwicz to. Spacer po parku to świetna okazja do próby, nawet ludzie mogą pomyśleć, że oszalałeś. Można też poprosić przyjaciela lub nauczyciela, aby wysłuchał wypowiedzi i udzielił informacji zwrotnej.

Krótkie posłowie

Nic tak nie podważa wiary we własne możliwości, jak myśl o wystąpieniu publicznym. Jeśli jednak podjąłeś wyzwanie wygłoszenia przemówienia w języku, z którym nie czujesz się w pełni komfortowo, to - by nie zabrzmieć jak dumny rodzic - już samo to sprawia, że jesteś imponującą osobą.

Przygotuj się zgodnie z tymi wskazówkami, a nie będziesz musiał obawiać się wystąpień publicznych po angielsku. Po zakończeniu tego doświadczenia będziesz unosić się na adrenalinowym haju i z chęcią powtórzysz to jeszcze raz....może nawet będziesz się zastanawiać, dlaczego w ogóle się przejmowałeś!

Udostępnij