Języki świata

Nauczanie języka angielskiego dla dzieci

Magdalena Blińska
kwi 13 2022

Postanowiłem napisać ten artykuł specjalnie dla rodziców, którzy chcą uczyć swoje dzieci języka angielskiego.

Niejednokrotnie widziałem, że w szkołach nauczyciele - czy to z powodu dużej liczby dzieci w klasie, czy też z powodu braku doświadczenia nauczyciela - nie są w stanie uczyć języka angielskiego na odpowiednim poziomie. W związku z tym wielu rodziców musi szukać korepetytora lub uczyć swoje dzieci samodzielnie.

Ten artykuł jest skierowany do tych rodziców, którzy chcą zaszczepić w swoich dzieciach miłość do języka angielskiego już od najmłodszych lat; wiadomo, że dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli. Wiadomo, że dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli. Chłoną informacje jak gąbki, więc im wcześniej dzieci zapoznają się z językiem angielskim, tym lepiej.

Dylemat: uczyć się angielskiego na lekcjach indywidualnych czy w grupie?

Wspaniale jest, jeśli masz możliwość, nawet jeśli jest to tylko kilka razy w tygodniu, spotykać się z przyjaciółmi i znajomymi, których małe dzieci również uczą się angielskiego i prowadzić zajęcia w małych grupach liczących od 2 do 4 osób. Jeśli możesz uczyć się z dzieckiem choć trochę każdego dnia, będzie to równie skuteczne.

Jeśli żadna z tych opcji nie wchodzi w grę, zapisz dziecko na zajęcia z języka angielskiego dla dzieci. Obecnie jest ich bardzo dużo.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym jest to nieco trudniejsze. Nie wszystkie dzieci lubią uczęszczać na lekcje, dlatego konieczne może być przekonanie lub zmuszenie ich do tego.

Dziecko może potrzebować pomocy, aby bardziej zainteresować się swoimi zadaniami, może też potrzebować pomocy w ich wykonaniu, ale w żadnym wypadku nie należy wykonywać pracy za nie, bo przestanie się uczyć tych informacji samodzielnie.

[subscription_form]

Jeśli Twoje dziecko należy do tych, dla których język angielski jest łatwy, nie zadawaj mu tylko prac domowych, ale wykonuj różne dodatkowe czynności: graj w gry, oglądaj kreskówki, czytaj bajki, śpiewaj piosenki lub wykorzystuj minidyktanda do pisania słówek. Wiele informacji i materiałów można znaleźć w Internecie.

Pomyślcie o systemie oceny postępów dziecka oraz o nagrodach, jakie możecie mu dawać za jego osiągnięcia. Daj dziecku coś, do czego może dążyć.

Ważne zasady nauczania dzieci języka angielskiego

Aby nauczanie przyniosło efekty, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad w nauczaniu dzieci języka angielskiego. Są to:

  • Aby nauczanie było skuteczne, musi odbywać się naturalnie. Oznacza to, że nie należy zmuszać dziecka do nauki języka angielskiego, jeśli nie ma na to ochoty. Wszystko powinno odbywać się naturalnie, bez presji.
  • Ponadto należy stosować zasadę stopniowego, ale konsekwentnego uzupełniania wiedzy dziecka.. Innymi słowy, nie poświęcaj całego czasu na gramatykę angielską i nie obciążaj dziecka niezrozumiałymi regułami. Zacznijcie od małych kroków: uczcie się prostych słów i zwrotów, więcej słuchajcie niż mówcie. Szkolenie powinno odbywać się stopniowo.
  • Nie należy zapominać o wytrwałości. Jeśli już zacząłeś uczyć swoje dziecko, nie poddawaj się, nawet jeśli nie widzisz zbyt dużych postępów. Być może wystarczy zmienić metody nauczania, a wtedy dziecku łatwiej będzie osiągnąć cele, które przed nim postawiliśmy.

Pragnę nadmienić, że nauczanie dzieci języka angielskiego wymaga wiele energii i cierpliwości. Ważna jest również umiejętność przyciągnięcia uwagi dziecka. Ciągłe powtarzanie materiału, który już przerobiliście, jest jednym z kluczy do sukcesu.

Bądź więc cierpliwy, nie trać entuzjazmu, przygotuj mały program nauczania i zacznij działać!

Należy pamiętać, że dzieci uwielbiają gry, więc połączenie różnych technik nauczania z elementem zabawy powinno przypaść dziecku do gustu.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub porady, skontaktuj się ze mną!

Powodzenia, drodzy rodzice!

Udostępnij