Języki świata

75+ darmowe, łatwe do wydrukowania karty do nauki języka hiszpańskiego

Piotr Dąbkiewicz
maj 26 2022

Słowa są podstawą komunikacji werbalnej, a posiadanie bogatego słownictwa jest podstawą nauki języka hiszpańskiego lub każdego innego języka obcego. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, nie musisz wiedzieć, jak działają przyimki czy koniugacja czasowników. Na te umiejętności przyjdzie czas później. Możesz zacząć od znajomości kilku podstawowych hiszpańskich słów i zwrotów.

Na początku wystarczy wiedzieć, jak powiedzieć "hotel", "restauracja", "kawa" i, oczywiście, "toaleta". Dzięki odpowiedniej fleksji ludzie będą rozumieli Twoje znaczenie. Im więcej słów znasz, tym lepiej możesz się porozumiewać.

Ale flashcards mogą również stanowić bramę do szerszego zrozumienia funkcjonowania języka, wprowadzając Cię w różne rodzaje słownictwa i pojęcia, takie jak zaimki, liczebniki i - w przypadku słownictwa hiszpańskiego - formy męskie i żeńskie.

Niezależnie od tego, czy uczysz się podstaw hiszpańskiegoczy też chcesz nauczyć ich swoje dzieci lub studentów, te gotowe do wydrukowania hiszpańskie fiszki na pewno Ci w tym pomogą.

Ćwiczenia z hiszpańskimi kartami flash

Wielokrotne przeglądanie flashcards może pomóc w nauce nowych słów, ale używanie ich w inny sposób może również utrzymać koncentrację i zapobiec znudzeniu lub zmęczeniu psychicznemu. Flashcards można wykorzystać na wiele sposobów, aby ułatwić sobie naukę języka, dlatego warto wykazać się kreatywnością.

  • Zagraj w grę w dopasowywanie. Rozłóż hiszpańskie flashcards w kratkę i dopasuj angielskie karty do ich hiszpańskich odpowiedników.
  • Wypełnij codzienny kalendarz. Poproś dziecko, aby opowiedziało o pogodzie, dniu tygodnia i swoim nastroju, używając różnych hiszpańskich flashcards.
  • Zagraj w memory. Wydrukuj po dwie z każdej hiszpańskiej karty. Połóż je obrazkami do dołu w siatce. Odwróć dwie karty i spróbuj znaleźć pasujące do siebie. Jeśli nie będą pasować, odwróćcie je z powrotem i poproście kogoś innego, aby spróbował.
  • Wymyśl piosenkę. Pamiętasz piosenkę "Heads, Shoulders, Knees, and Toes"? Stwórz własną piosenkę, używając niektórych hiszpańskich słów, których się nauczyłeś.
  • Napisz ją. Na osobnej kartce papieru skopiuj słowo z flashcards i napisz jego znaczenie.

Podziel swoje flashcards na kategorie, takie jak dni tygodnia, miesiące w roku, kolory, liczby itd. Trzymanie ich w osobnych kategoriach pomoże Wam i Waszym dzieciom w tworzeniu skojarzeń, dzięki którym zapamiętywanie słów będzie łatwiejsze. Oto kilka kategorii, które można wykorzystać w tym procesie.

Karteczki z emocjami

Język hiszpański jest podzielony na dwie płcie: męską i żeńską. W większości przypadków wyrazy męskie kończą się na "o", a żeńskie na "a" (istnieją wyjątki; kilka z nich znajdziesz poniżej).

Ponadto, w języku hiszpańskim istnieją dwa sposoby wyrażania uczuć. Można być w określonym stanie emocjonalnym, co wyraża się za pomocą czasownika "estar", lub można czuć się w określony sposób, co wyraża się za pomocą czasownika "sentirse". Różnica jest subtelna, a czasowniki te mogą być używane zamiennie, chociaż bardziej zdecydowanie brzmi "być szczęśliwym" (na przykład) niż "czuć się szczęśliwym".

Słowo hiszpańskie Tłumaczenie z angielskiego
feliz szczęśliwy
triste smutny
enojado/a zły
emocionado/a podekscytowany
preocupado/a zmartwiony
cansado/a tired
zmęczony dumny/a
frustrado/a sfrustrowany
confundido/a zdezorientowany/a

Karty pracy z częściami ciała

Zdziwiłbyś się, jak często w rozmowie pojawiają się części ciała. Możesz mówić o sztywnym karku lub bólu pleców, potrzebie umycia zębów lub obcięcia paznokci.

Należy jednak uważać, ponieważ w języku hiszpańskim, podobnie jak w innych językach, występują wyrażenia slangowe, które mogą nie oznaczać tego, co myślisz, że oznaczają. Na przykład "un ojo de la cara" brzmi tak, jakby miało oznaczać "oko na twarzy" - co tak naprawdę nie ma żadnego sensu. Twoje oko jest już na twarzy, prawda? Ale to wcale tego nie oznacza. W rzeczywistości używa się go, aby wskazać, że coś jest bardzo drogie.

Słowo hiszpańskie Tłumaczenie z angielskiego
la cabeza głowa
el ojo oko
la oreja ucho
la boca usta
el brazo ramię
la mano ręka
la pierna leg
el pie stopa
el estómago żołądek

Kształty - flashcards

Kształty są jednymi z pierwszych rzeczy, których uczą się dzieci, więc rozsądne jest, aby były one jednymi z pierwszych rzeczy, które uczniowie języka hiszpańskiego powinni nauczyć się rozpoznawać.

Kształty pojawiają się w rozmowach od czasu do czasu, ponieważ można ich użyć do opisania czegoś, tworząc obraz w umyśle danej osoby. Używa się ich także w matematyce, zwłaszcza w geometrii.

Ale słowa odnoszące się do kształtów mogą odnosić się nie tylko do abstrakcji. Wiele z tych kształtów reprezentuje konkretne rzeczy, takie jak gwiazdy na niebie czy serce w klatce piersiowej. Te same słowa, które są używane do opisania tych kształtów, mogą być użyte do opisania konkretnych obiektów.

Można na przykład mówić o diamencie w baseballu. Diamenty mogą też oczywiście odnosić się do biżuterii lub do talii kart do gry.

Słowo hiszpańskie Tłumaczenie na język angielski
el triángulo trójkąt
el circulo koło
el rectángulo rectangle
el cuadrado kwadrat
el diámante diamond
el óvalo owalny
la estrella star
el corazón serce
el octágono ośmiokąt

Kolory - karty ćwiczeń

Kolory są kluczowym sposobem opisywania niemal wszystkiego - od kwiatów po ubrania, od samochodów po zabawki. Jeśli chcesz poznać drogę i ktoś powie ci, żebyś skręcił w prawo przy zielonym znaku drogowym, będziesz wiedział, o czym mówi.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, jak znajomo brzmią niektóre hiszpańskie nazwy kolorów. Prawdopodobnie słyszałeś o Amarillo, mieście w Teksasie, ale możesz być również zaskoczony, gdy dowiesz się, że to hiszpańskie słowo oznacza "żółty". Prawdopodobnie słyszałeś też o "chili verde", co oznacza "zielone chili".

Słowo hiszpańskie Tłumaczenie na język angielski
rojo czerwony
anaranjado pomarańczowy
amarillo yellow
verde zielony
azul niebieski
morado fioletowy
rosado różowy
blanco biały
negro czarny

Pogoda i pory roku - flashcards

Istnieją różne sposoby mówienia o warunkach pogodowych w języku hiszpańskim, które mogą nie wydawać się znajome użytkownikom języka angielskiego, którzy w większości przypadków używają czasownika "być": Pada deszcz, pada śnieg, jest wietrznie, jest pochmurno itp.

Również w języku hiszpańskim najczęściej używa się "to be", ale są wyjątki. Zamiast mówić "jest wietrznie", mówi się "jest wiatr" - "hay viento". I zamiast mówić, że jest gorąco lub zimno, używa się czasownika "hacer", który oznacza "robić". Stąd "hace calor" oznacza "jest gorąco", mimo że technicznie tłumaczy się to jako "robi gorąco".

Znajomość czterech pór roku może być również pomocna, zarówno w rozmowach o pogodzie, jak i w planowaniu wydarzeń w kalendarzu.

Słowo hiszpańskie Tłumaczenie na język angielski
está soleado słonecznie
está lloviendo deszczowy
está nublado pochmurno
está nevando śnieżny
hay viento wietrznie
el invierno winter
la primavera wiosna
el verano lato
otoczenie jesień

Karty pracy z dniami i miesiącami

Wiedza o tym, jak określać dni i miesiące w kalendarzu, jest nawet ważniejsza w planowaniu niż znajomość pór roku.

W języku angielskim możemy mówić o 1 lipca lub "July the first", ale w języku hiszpańskim daty zaczyna się od cyfry, a następnie od miesiąca. Na przykład: "el primero de julio", co oznacza "pierwszy lipca".

Powiedziałbyś "dzisiaj jest poniedziałek" jako "hoy es lunes". Gdybyś chciał powiedzieć, jaki to miesiąc, mógłbyś się spodziewać, że powiesz "esta enero", czyli "jest styczeń". Jednak poprawnym sposobem na przekazanie tego komunikatu byłoby "es enero". Należy również pamiętać, że w języku hiszpańskim dni, miesiące i pory roku nie są pisane wielkimi literami.

Słowo hiszpańskie Tłumaczenie na język angielski
lunes poniedziałek
martes wtorek
mièrcoles środa
jueves czwartek
viernes piątek
sábado sobota
domingo niedziela
enero January
febrero February
marzo March
abril April
mayo maj
junio czerwiec
julio lipiec
agosto August
septiembre September
octubre October
noviembre November
diciembre grudzień

Karty z liczbami

Znajomość liczb jest niezbędna do wszystkiego - od odmierzania czasu po pytanie o adres. Są one integralną częścią naszego słownictwa w każdym języku, i nie inaczej jest z liczbami hiszpańskimi.

W języku angielskim pierwsze 12 cyfr ma różne nazwy. Później zaczynają one przyjmować wspólny przyrostek w grupie nastolatków (trzynaście, czternaście itd.), a każdy kolejny zestaw 10 liczb funkcjonuje podobnie: Zestaw ma odrębną nazwę (dwadzieścia, trzydzieści, czterdzieści), natomiast liczby od jeden do dziewięć powtarzają się jako przyrostek z łącznikiem, np. dwadzieścia jeden.

Język hiszpański jest nieco inny. Pierwsze 15 liczb ma odrębne nazwy, po czym rozpoczyna się swego rodzaju sekwencja dodawania, przy czym 16 wyraża się jako "dieciseis", co jest skurczeniem "diez y seis" (dziesięć i sześć), a 17 jako "diecisiete", co jest skurczeniem "diez y siete" (dziesięć i siedem).

Ten skurczony styl jest kontynuowany przez lata 20. ("veinte", "veintiuno", "veintidos"...), ale lata 30. i następne są bardziej podobne do angielskiego: "treinta y uno", "treinta y dos" itd.

Słowo hiszpańskie Tłumaczenie na angielski
uno jeden
dos dwa
tres trzy
cuatro cztery
cinco pięć
seis sześć
siete siedem
ocho osiem
nueve dziewięć
diez dziesięć
raz jedenaście
doce dwanaście
trece trzynaście
catorce czternaście
quince piętnaście

Więcej materiałów do nauki hiszpańskiego

Po opanowaniu podstaw z wykorzystaniem fiszek, można przejść do bardziej zaawansowanych lekcji z pomocą korepetytora hiszpańskiego lub nauczyciela hiszpańskiego. Aby uzupełnić swoją naukę, można skorzystać z bardziej zaawansowanych materiałów w postaci fiszek do nauki języka hiszpańskiego, które można znaleźć w Internecie. Oto kilka z nich:

Quizlet

Quizlet chwali się jako największe źródło online dla flashcards i gier do nauki, z ponad 4 milionami darmowych zestawów, obejmujących "każdy możliwy temat". Za miesięczną lub roczną opłatą możesz rozszerzyć swój pakiet do bardziej wszechstronnego.

Chegg

Chegg również oferuje różnorodne flashcards z różnych przedmiotów, w tym z języka hiszpańskiego. Oprócz gotowych kart, można również tworzyć własne. Możesz wyszukiwać według tematów spośród ponad 5 milionów zestawów.

StudyStack

Jeśli chcesz, aby zestawy flashcard były podzielone według tematów, sprawdź StudyStackZnajdziesz tam karty dotyczące takich tematów, jak hiszpańskie pozdrowienia, pokoje i często występujące słowa, by wymienić tylko kilka z nich. Talie są zróżnicowane - od kilku kart do około 100 w niektórych przypadkach.

Hiszpański KidStuff

Członkowie na stronie Spanishkidstuff.com mogą uzyskać dostęp do zestawów kart według tematów/kategorii, dotyczących takich zagadnień jak czynności, czasowniki i działania, muzyka, zwierzęta, liczby, ubrania, zakupy, ludzie i praca, transport i czas. Dodatkowo flashcards dla dziecina stronie strona zawiera również setki arkuszy ćwiczeń dla dzieci uczących się języka hiszpańskiego oraz czytanki dla klas na czas opowiadania.

Wnioski

Flashcards mogą być ważnym narzędziem do nauki hiszpańskiego, niezależnie od tego, czy zamierzasz wyjechać za granicę, chcesz nauczyć się nowego języka w pracy, czy chcesz pomóc swoim dzieciom w nauce do szkoły lub jako przygotowanie do życia. Nauka hiszpańskiego może sprawić, że będziesz bardziej atrakcyjny zawodowo, ponieważ wiele firm poszukuje dwujęzycznych pracowników do kontaktów z klientami.

Karty ćwiczeń z języka hiszpańskiego i korepetytorzy hiszpańscy mogą być nieocenionym źródłem wiedzy dla studentów w trakcie ich kariery akademickiej, a także dla każdego, kto chce wzbogacić swoje życie poprzez naukę języka hiszpańskiego.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Udostępnij