Języki świata

Poproszę kawę!". Sztuczki, które uproszczą Twój angielski.

Piotr Dąbkiewicz
maj 3 2022

Witajcie, przyjaciele!

Ostatnim razem przyjrzeliśmy się językowi angielskiemu z perspektywy słownictwa i liczby słów potrzebnych do komfortowego mówienia. Jeśli mówimy o częstotliwości występowania słów i ich znaczeniu, to raczej trudno jest zaproponować 1000 słów (dźwięków, znaczeń i stylów), które są potrzebne. Dlatego, moi przyjaciele, weźcie sprawy w swoje ręce. Stwórzcie swoją osobistą listę słownictwa. Ponadto teoria bez praktyki jest bezwartościowa. Najlepszym sposobem na sprawdzenie swojej wiedzy jest znalezienie odpowiedniej osoby, z którą można porozmawiać. Kiedy już spotkamy się na platformie Preply, nie trać czasu. Poszukaj nauczyciela.

W międzyczasie opowiem Wam o byłym uczniu. Nie używa on wielu słów, ale pracuje na wysokim stanowisku w zagranicznej firmie. Często lubimy się chwalić, pokazywać siebie z jak najlepszej strony, ale mój przyjaciel nauczył mnie cenić zwięzłość i znaczenie nawiązywania kontaktu wzrokowego. Wcześniej, gdy chciałem zamówić filiżankę kawy, musiałem wypowiedzieć długie zdanie: "Przepraszam. Czy byłby Pan tak miły i zrobiłby mi filiżankę kawy?". Teraz nawiązuję kontakt wzrokowy, uśmiecham się i mówię:

"Poproszę kawę!".

Bądź prosty!

Dziś porozmawiamy o pewnej szczególnej metodzie - upraszczaniu - oraz o prostocie języka angielskiego w ogóle.

Nie komplikujcie spraw zbytnio. Naucz się mówić prosto i swobodnie. Szanuj osobę, z którą rozmawiasz. Anglojęzyczni będą zadowoleni, że nauczyliście się ich języka do komunikacji międzynarodowej. Nie zapominajcie, moi przyjaciele, że sami anglojęzyczni użytkownicy języka angielskiego często nie chcą uczyć się języków obcych, a z branży nauczania uczynili biznes wart miliardy dolarów. Naucz się słuchać. Używaj niewielu słów. I zrozum osobę, z którą rozmawiasz.

[subscription_form]

Tak więc, aby stworzyć proste zdanie w języku angielskim, potrzebujemy:

podmiotu - głównej części zdania, osoby lub rzeczy, która wykonuje jakąś czynność

predykat (czasownik) - czasownik wyraża czynność lub stan.

Przykład: I speak English (mówię po angielsku)

Ja - podmiot

mówić - predykat (czasownik)

angielski - przedmiot

Oto cała tajemnica angielskiego zdania: Subject + Object, i możesz dodać więcej informacji, jeśli jest to potrzebne.

Nawet jeśli czasownik "to be" nie jest używany w niektórych językach, musisz go użyć w języku angielskim: I am hungry. Jim jest głodny. My jesteśmy głodni.

Formy "to be" w czasie teraźniejszym to "am/is/are".

Pamiętaj, że w angielskim zdaniu nie może zabraknąć podmiotu. Tak więc, nawet jeżeli mówisz o pogodzie lub czasie, musisz nadać formalny podmiot "it".

Przykład: It is 5 o'clock. Dziś jest zimno.

To samo odnosi się do predykatu. W zdaniu angielskim, predykat jest niezwykle ważny.

Ale o tym porozmawiamy następnym razem!

Udostępnij